Interaktivní les na Expu přiblíží svět rostlin pomocí techniky

Vložil
ČTK
13.01.2015 21:30
Praha

Praha - Interaktivní prostředí lesa, které s pomocí vyspělých technologií návštěvníkům odkryje tajemství světa rostlin, bude součástí českého pavilonu na letošní světové výstavě Expo v Milánu. Část instalace s lesním biotopem, kamerami, snímači pohybu a projekcemi, která má název Laboratoř ticha, dnes její autoři ze společnosti Full Capacity představili v laboratořích Fakulty elektrotechniky ČVUT.
    Celá instalace v místě výstavy bude zahrnovat 12 m² živého lesa, automatický pěstební systém, živý přenos z miniaturních kamer na rozměrnou projekční plochu, robotická ramena či mikroskopy. "Cílem je dosažení co nejjednoduššího sdělení a silného emocionálního zážitku," poznamenal k projektu jeho hlavní manažer Jan Rolník.
    Na vyvýšené podložce jsou v půdě zasazené rostliny, intenzivně se na ně svítí, takže v nich probíhá fotosyntéza a rostliny raší a pučí. Na pozadí je předtočená projekce lesa. Uprostřed rostlin je kamerový robotický pojezd a záběry kamery se přenášejí živě do počítače. Zvětšené se pak přenášejí na protější stranu místnosti a doplňují je názvy zobrazovaných rostlin. Interakce projektu spočívá v detekci přítomnosti návštěvníka - čím déle je přítomen, tím kamera snímá blíže a může se dostat až na buněčnou úroveň.
    Generální komisař české účasti Jiří F. Potužník připomíná, že česká originální audiovizuální tvorba má na výstavách Expo dlouhou a úspěšnou tradici. Motto Laboratoře ticha je: Čím pomaleji jdeme přírodou, tím větší tajemství nám odkrývá. Chce vytvářet rozjímavou atmosféru českého lesa a prostřednictvím vyspělých technologií současně odhaluje tajemství světa rostlin.
    Tématem světové výstavy v Miláně, která začne 1. května, jsou Potraviny pro planetu, energie pro život. Česko od začátku příprav uvádělo, že chce v Itálii prezentovat hlavně své úspěchy na poli vědy a moderních technologií.
    Expozici připravují se společností Full Capacity lidé z ČVUT. Do projektu se zapojilo několik pracovišť tamní fakulty architektury včetně ateliérů Vladimíra Soukenky a Mariana Karla, kde působí hlavní autoři návrhu Dávid Sivý a Jan Tůma. Na projektu se podílí i Fakulta elektrotechnická ČVUT, Institut intermédií nebo Institut světelného designu. Společnost Full Capacity připravuje i interiér a výstavní mobiliář sousední části českého pavilonu s názvem Země fantazie, kde budou expozice krajů.
    Rozpočet české účasti má dosahovat 180 až 260 milionů korun, z čehož stát přispěje 60 miliony z rozpočtu ministerstva zahraničí. Minulá výstava Expo 2010 se konala v Šanghaji, vláda na ni tehdy vyčlenila kolem půl miliardy korun. Zbylo z ní 70 milionů, i ty patří do rozpočtu.
0 komentářů
přidat komentář

Související články