Humpolec nechá opravit sochu prezidenta Masaryka

Vložil
ČTK
19.05.2020 23:40
Humpolec


Humpolec (Pelhřimovsko) – Z Humpolce dnes odvezli sochu prvního českoslo- venského prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Město ji nechá restaurovat brněnskou firmou Marston. Zároveň za asi 250.000 korun upraví prostranství na na Tyršově náměstí okolo ní. ČTK to řekla mluvčí radnice Aneta Slavíková.


Úprava parku podle návrhu zahradní architektky Evy Jonešové začala na konci dubna. Socha se na prostranství před architektonicky cennou Medovu vilu navrženou Josefem Gočárem vrátí zřejmě na konci července. Náklady na restaurování ještě nebyly přesně vyčíslené, původně se předpokládalo, že sochu bude možné opravit na místě, řekla Slavíková.

Humpolecká socha T. G. Masaryka je od sochaře Vincence Makovského. Podle pedagoga a historika Zdeňka Škrabánka byla poprvé instalovaná v roce 1937. Příběh sochy je barometrem politické situace, odvahy nebo naopak pokrytectví, řekl už dřív ČTK Škrabánek.

Z původního místa socha zmizela poprvé v roce 1940. Zachránil ji tehdejší starosta Emil Hrdlička, kterého později nacisté popravili, a řada jeho spolupracovníků. Nejdřív ji ukryli ve sklepě měšťanské školy pod dřevem a uhlím. Když se začaly tenčit zásoby otopu a hrozilo prozrazení úkrytu, přemístili ji do bývalého Beckova hospodářství. Byl to prozíravý krok, řekl Škrabánek. Asi měsíc po přesunu sochy školní budovu obsadilo německé vojsko.

Masarykova socha se na podstavec vrátila v roce 1945, pak v roce 1968 a v roce 1990. "Tehdejší starosta města Jan Vondrák nám řekl, že socha Tomáše Garrigua Masaryka určitě zničena nebyla, že jistě skončila na státním zámku v Letovicích. V městském archivu jsme pak skutečně našli doklad, že tam po svém odstranění v roce 1972 byla odvezena," řekl tajemník městského úřadu Jiří Fiala, který tehdy pracoval na stavebním úřadu. Místo na zámku ležela socha v nedaleké kůlně. "Ležela v hlíně, na první pohled jsme viděli, že je špinavá, ale naštěstí ne poškozená," vzpomíná Fiala.

Iniciátoři postavení Masarykovy sochy v Humpolci se poprvé sešli v říjnu 1936. Za tvůrce pomníku vybrali sochaře Makovského, kterého doporučil i architekt Gočár. Ve veřejné sbírce na sochu bylo přes 43.000 korun. Socha byla slavnostně odhalena v létě 1937 na Tyršově náměstí, které architekt Gočár pomáhal upravovat.
0 komentářů
přidat komentář

Související články