Hradec Králové – Hradec Králové dnes oficiálně zahájil hrubou stavbu fotbalo- vého stadionu za 568 milionů korun bez DPH. Stalo se tak poté, co město minulý týden pro stadion získalo od stavebního úřadu povolení změny stavby před do- končením. Zatím stavbaři mohli od převzetí staveniště loni v srpnu pracovat jen podle původního stavebního povolení. Především dělali demolice a přípravné práce.
"Dosáhli jsme zásadního momentu v celém procesu budování stadionu," uvedl primátor Alexandr Hrabálek (ODS). Město stavbu na místě polorozbořeného všesportovního stadionu z roku 1966 připravovalo přes 15 let.
Stadion staví sdružení firem Strabag, Geosan Group a D&D Elektromont. Zvítězilo v soutěži zadané městem metodou Design and Build, kdy stavbu projektuje i staví jeden dodavatel. Sdružení smlouvu s městem uzavřelo v dubnu 2021 a následně začalo projektovat v tendru nabídnutý stadion. Povolení změny stavby před dokončením respektuje limity původního stavebního povolení a obsahuje aktuální projekt stavby.
Stadion, který je největším investicí v novodobé historii města, by měl být hotový do 28. dubna 2023. Měl by splňovat kategorii UEFA 4, což jsou stadiony pro mezinárodní utkání. Měl by splňovat i požadavek na multifunkční arénu. Kapacita arény by měla být 8000 diváků s možností navýšení na 9300 míst. Všechna místa budou zastřešená.
Na přelomu února a března stavbaři na budoucí hrací ploše vztyčí čtyři jeřáby a zahájí stavbu hlavní nosné konstrukce. Hlavními stavbami budou západní tribuna, v níž bude zázemí, a věnec zbývajících tří tribun. "Základy budoucí hrací plochy budou položeny na podzim," uvedl technický vedoucí Strabagu Aleš Fišer.
První viditelná změna na stavbě se odehrála loni v září, kdy stavbaři demontovali čtyři osvětlovací stožáry, takzvaná lízátka, která byla charakteristickou dominantou města. Po repasování budou několik desítek metrů dlouhé stožáry začleněny do objektu nového stadionu.
Projektanti do stadionu zakomponovali tři tělocvičny, stometrovou krytou dráhu i venkovní amfiteátr. Stadion by měl poskytnout zázemí a venkovní prostor pro kongresy, festivaly či dožínky. Na koncerty by se do hlediště a na hrací plochu mělo vejít až 25.000 diváků. Kolem stadionu povede 600 metrů dlouhý atletický ovál.
Otazník zatím visí nad budoucností východní tribuny původního stadionu, která je asi 20 metrů od budovaného stadionu. Město teprve bude muset rozhodnout, zda ji dá odstranit nebo ji po opravě zachová.
Na financování stadionu chce město získat dotaci od Národní sportovní agentury (NSA). Server Seznam Zprávy v lednu uvedl, že Hradec Králové v dotační výzvě neuspěl. Hradce Králové následně dal NSA podnět ke zrušení dotační výzvy. Výzva a proces hodnocení žádostí jsou podle radnice v rozporu s právními předpisy. NSA uvedla, že dotační výzvu rušit nehodlá. Stadion je město připraveno postavit i bez dotace.
Postup města při získávání dotace, která by mohla činit až 300 milionů korun, nedávno kritizovala předsedkyně opozičního Hradeckého demokratického klubu a zastupitelka Pavlína Springerová. "Pokud stadion finanční podporu z NSA definitivně nedostane, bude to blamáž, drahé zklamání a selhání vedení města," uvedla. Městu pak podle ní zůstane "vyrabovaná kasa" a nebude mít na jiné investice.