Hlavní město zahájilo opravu Domu pážat, sídla Muzea paměti XX. století

Vložil
ČTK
23.01.2024 18:40
Praha


Praha - Hlavní město zahájilo rekonstrukci Domu pážat, sídla Muzea paměti XX. století na Hradčanech. Oprava vyjde asi na 71,69 milionu Kč a skončit by měla za rok. Město nyní rovněž hledá v tendru projektanta stálé expozice. Novinářům to dnes řekli náměstek primátora a europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09), zastupitelka, senátorka a předsedkyně správní rady muzea Hana Kordová Marvanová (bezp., zvolena za Spolu), ředitel muzea Petr Blažek a architekt Tomáš Hradečný. Práce provede firma Subterra. Muzeum založila Praha v roce 2019.


"Smlouva se zhotovitelem byla již podepsána a firma začíná rekonstruovat. Doufám, že v historicky krátké době získáme opravený objekt, ve kterém otevřeme expozici muzea. Nyní zároveň začínáme soutěžit zhotovitele stálé expozice," řekl Pospíšil.

V domě v minulosti byly mimo jiné sirotčinec, jesle, školka nebo stanice mladých techniků a od 70. let 20. století zde sídlil magistrátní útvar hlavního architekta. "Stavebně je na tom objekt celkem dobře, ale nemůžeme mluvit o autenticitě prostoru," řekl Hradečný.

V přízemí budou čtyři místnosti pro trvalou expozii a jedna pro krátkodobé výstavy. V patře bude malá knihovna doplněná o badatelnu a několik kanceláří. "Kanceláří je minimum. Naprostá většina prostoru bude otevřena veřejnosti," řekl Blažek. Největší prostor zabere víceúčelový sál pro téměř stovku posluchačů.

Obnoveno bude podkroví, kde bude technologické zázemí či depozitář, sklep i malá zahrada. Rozšířena bude pavlač, která byla dříve zúžena a nelze po ní bez problémů procházet.

Expozice muzea se promítne rovněž do podoby parteru a nádvoří. Vzniknou zde niky, v nichž budou exponáty. Niky budou v místech, kde měli městští plánovači vjezdy garáží. Nová bude dlažba dvora, opraveno bude rovněž vytápění, vzduchotechnika nebo elektroinstalace.

Při opravě v 70. letech byly odstraněny dřevěné konstrukce a trámy, které nahradily ocelové nosníky, a některé klenby. Nosníky v budově zůstanou. "Naše ambice je obnovit prostorovou logiku a vazby mezi prostory, spíš než se navracet k nějaké formální historické podobě," řekl architekt.

Zástupci města s vedením muzea nyní řeší způsob financování muzea. Chod nemá platit jen magistrát, ale financování má být vícezdrojové. Muzeu se podle Pospíšila již podařilo získat část prostředků i z jiných zdrojů a finanční pluralita posílí nezávislost muzea. Marvanová řekla, že by se měl do fungování zapojit také stát. "Praha dělá něco, co by měl dělat stát, my to tu částečně suplujeme. To není pražská akce, ale měla by to podporovat vláda," řekla. Zároveň zdůraznila, že v Polsku, Maďarsku či Německu obdobná muzea dávnou fungují.

Založení muzea schválili pražští zastupitelé v září 2019 a formálně vzniklo 17. listopadu 2019 ke 30. výročí sametové revoluce. Muzeum do svých sbírek již získalo řadu exponátů, stálou expozici ale zatím nemá. Dům pážat má být dočasné sídlo a v budoucnu by se instituce mohla podle dřívějších vyjádření členů vedení metropole přesunout například na strahovský stadion.
0 komentářů
přidat komentář

Související články