Historická budova NM se otevře i s kupolí a odpočinkovou zónou

Vložil
ČTK
27.02.2019 19:25
Praha


Praha - Vyhlídku z kupole, návštěvu nově zastřešené dvorany s odpočinkovou zónou a bezbariérový vstup i prohlídku od března nabídne historická budova Národního muzea v Praze. Otevře se po měsíční přestávce, během níž se v budově prováděly provozní zkoušky technologií a údržba. ČTK to dnes oznámila mluvčí muzea Kristina Kvapilová. Historická budova na Václavském náměstí je v únoru zavřená, předchozí částečné zpřístupnění od 28. října do konce ledna využilo podle mluvčí zhruba 350.000 lidí.


Od března se v budově znovu otevře Česko-slovenská a Slovensko-česká výstava o společném životě Čechů a Slováků v jednom státě a také expozice dvou stovek nejvýznamnějších předmětů ze sbírek Národního muzea. Návštěvníci si znovu budou moci prohlédnout i opravené historické interiéry včetně Panteonu. "Novinkou je bezbariérovost objektu. Poprvé bude navíc veřejnosti umožněn i vstup do kupole," uvedla Kvapilová.

Bezbariérová je nově celá historická budova s výjimkou právě kupole, vstup pro vozíčkáře je z Vinohradské ulice. Nově se lidé podívají také do východní dvorany. "Tento prostor nebyl nikdy dříve návštěvníkům přístupný a nyní zde vznikla díky jeho zastřešení unikátní odpočinková zóna," podotkla mluvčí.

V červnu 2019 se podle Kvapilové v historické budově otevře výstava o československých letcích ve Velké Británii s názvem Rytíři nebes. Na léto se připravuje výstava Tutanchámon. "Už na podzim roku 2019 se návštěvníkům otevřou i některé nové stálé expozice," doplnila.

Historická budova se u příležitosti stého výročí vzniku Československa letos částečně otevřela po tříleté rekonstrukci a sedmi letech od svého uzavření. Oprava stála 1,8 miliardy korun. Po slavnostním otevření na konci října byl vstup do konce roku zdarma. Před budovou se v té době tvořily dlouhé fronty, bezplatný vstup podle Kvapilové využilo 274.000 lidí.
0 komentářů
přidat komentář

Související články