Hasiči odstřelí další část bývalých UP závodů v Bučovicích

Vložil
ČTK
06.08.2018 09:25
Bučovice

Bučovice - Nejstarší výrobní budova ve středové části bývalého nábytkářského podniku UP v Bučovicích na Vyškovsku půjde zanedlouho k zemi. Stejně jako na konci června do areálu nastoupí hasičští střelmistři, kteří v rámci cvičení zbourají třípodlažní železobetonovou část objektu. V tiskové zprávě to uvedla mluvčí radnice Martina Hašková. Město letos areál koupilo za 27 mil. Kč, v místě vznikne lokalita pro bydlení.


Šestihektarový komplex chátrá od roku 1995, kdy v něm skončila nábytkářská výroba, město ho v zimě koupilo od soukromého majitele. Jsou v něm tři hlavní objekty a dalších asi 15 menších. Bučovice už na jaře začaly s odklízecími pracemi, od července do areálu nastoupila demoliční firma. Stavbu, v níž se kdysi zpracovávala dýhovina, už dělníci vyklidili. "V pondělí 6. srpna se jí ujmou střelmistři. Odstraní zbývající část haly dlouhou zhruba 60 a širokou asi 20 metrů, včetně suterénních prostor," popsala Hašková.

Do konce září pak bude z plochy odstraněna všechna stavební suť a místo bude zavezeno zeminou. Náklady na vyčištění středové části areálu jsou vyčísleny na 4,2 milionu korun, náklady na bourání a vyčištění areálu celkem vyjdou asi na 25 milionů. Jediná stavba, kterou nečeká demolice, je takzvaná Druckerova vila, jež má zůstat připomínkou někdejší slávy podniku.

Hasičští střelmistři v bývalých UP závodech cvičili už na konci června. Na budovu bez střechy se třemi obvodovými zdmi tehdy spotřebovali 15 kilogramů výbušniny. Spolu s nimi areál využili i vědečtí pracovníci Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava a výzkumného ústavu Ostrava-Radvanice, kteří jej také využili k pokusům s trhavinami. Během srpna v lokalitě plánují cvičit i hasičští kynologové.

Závod v Bučovicích patřil v tehdejším Československu ke špičce ve výrobě nábytku, byl součástí Spojených Uměleckoprůmyslových závodů se sídlem v Brně. Koncern měl další závody například v nedalekém Rousínově, v Koryčanech na Kroměřížsku či v Uherském Brodě. Závod v Bučovicích se specializoval na ložnice, po pádu komunismu ale nedokázal zajistit jejich odbyt.
0 komentářů
přidat komentář

Související články