Praha – Grand designéry roku 2021 se dnes stala dvojice tvůrců Roman Vrtiška a Vladimír Žák. Do Síně slávy českého designu vstoupila Liběna Rochová. V Hudebním divadle Karlín, kde se ceremoniál předávání cen Czech Grand Design 2021 konal, si na pódium pro ceny přišli i vítězové jednotlivých kategorií produktového designu, módy, šperku, foto- grafie či grafického designu. Vítězové převzali historicky nejtěžší trofeje, letos v podobě pětikilového litinového pečetidla.
Ceremoniál s vyhlašováním výsledků se konal po dvouleté pauze způsobené pandemií znovu formou galavečera. Jeho tématem byl Ráj, o který se postaralo především hejno plameňáků instalovaných na scéně. V roli předávajících se vystřídaly herečky Aňa Geislerová, Hana Vagnerová, i ministr kultury Martin Baxa (ODS).
Liběna Rochová, která bývá většinou oblečená jen v černé barvě, při přebírání ceny měla na sobě pestré šaty, které malovaly děti s nemocí motýlích křídel. "Pomáhejme potřebným, těm, kdo to nejvíc potřebují," řekla. A s odkazem k tématu letošního ceremoniálu podotkla, že lidé v ČR možná žijí skoro jako v ráji oproti lidem v blízké zemi zmítané válkou. Myšlenky na Ukrajinu zněly z pódia po celý večer.
Druhý rok po sobě se absolutními vítězi stala dvojice designérů, loni to byli Eduard Herrmann a Matěj Coufal, kteří také tvoří společně. "Když už to nadšení a radost ve vás klesá a jste zaseknutí, tak je tu ten druhej, se svým postojem a nadhledem. Tím neustálým vzájemným ping-pongem se doplňujeme a vyvažujeme," uvedli k tvorbě ve dvojici letošní laureáti.
Kromě celkového vítězství vyhráli také v kategorii Designér roku. Odborná porota ocenila především tři počiny, které charakterizují široký záběr studia Vrtiška & Žák – kolekce umyvadel a koupelnového nábytku, lavička a katamarán. Jedná se o spojení závodního katamaránu a komfortní výletní lodi. Pohodlný pobyt navíc vylepšuje provedení kabrio, tedy možnost složit střechu v případě hezkého počasí. Loď je demontovatelná, a tím pádem ji lze snadno transportovat v lodním kontejneru nebo jako přívěs za auto.
Vrtiška a Žák se potkali při studiu na UMPRUM v ateliéru produktového designu, dohromady absolvovali stáž na Alvar Aalto univerzitě v Helsinkách a v roce 2019 oslavili desáté výročí společného ateliéru. Od roku 2016 společně vedou také Ateliér designu nábytku a interiéru (D2) na UMPRUM v Praze. Grand designéři budou mít v nadcházejících měsících vlastní výstavu v Moravské galerii v Brně.
Za celoživotní přínos českému designu pořadatelé ocenili Liběnu Rochovou. Je podle nich autorkou, která celý život dokazuje, že móda a oděvní design jsou multidisciplinárními obory, které vyžadují propojení vize, řemesla, konceptu, formy a vizuality. Rochová podle akademiků podává důkazy o tom, že móda dokáže být zároveň užitým designem i uměním.