Pardubice - Automatické mlýny, které projektoval architekt Josef Gočár, našly kupce. Dražební firma Naxos vybrala v obálkové metodě vítěze. ČTK to řekl ředitel firmy Libor Nevšímal. Další podrobnosti o případné transakci sdělit nemohl. Majitel prodával památkově chráněný areál nejméně za 25 milionů korun.
Zájemci mohli podávat nabídky do minulého týdne. Bylo jich víc. Někteří jen nabídli cenu, jiní spontánně uvedli, jak by s areálem naložili. Složit museli kauci půl milionu korun. Majitel areálu, společnost GoodMills, si však nepřeje o budoucí transakci sdělit cokoliv podrobnějšího.
Areál je opuštěný zhruba dva a půl roku. Rakouská společnost nabídla mlýny městu, zastupitelé ale koupi opakovaně odmítli. Firma se tedy obrátila na dražební společnost. Pokud s vítězem podepíše kupní smlouvu, budoucí majitel musí zaplatit navrženou částku do 60 dnů, vyplývá z podmínek prodeje.
Město původně chtělo zřídit v mlýnech kulturně-vzdělávací centrum. Jedním z hlavním argumentů, proč město nemá památku koupit, byla možnost jen nízké dotace vzhledem k nákladům. Dotace mohla dosáhnout maximálně pěti milionů eur (asi 136 milionů korun), podmínkou je však naplnění kulturními aktivitami z 80 procent. Náklady na přestavbu a vybavení by mohly dosáhnout odhadem až 400 milionů korun.
Areál je významnou dominantou centra Pardubic, stojí na pravém břehu Chrudimky. Charakterizuje jej režné zdivo. Mlýny jsou industriální stavbou, která je typickým představitelem české architektonické moderny před první světovou válkou.
Gočár mlýny projektoval pro bratry Egona a Karla Winternitze. Stavěly se v letech 1909 až 1911. Ve 20. letech k nim přibylo nové silo, se starší částí je pojí přemostění. Některé části objektů zdobí atika, která připomíná hradní cimbuří. V 60. letech minulého století pak levé nábřežní křídlo prodloužila čtyřpatrová přístavba.