Galerie usiluje o cenný byt navržený Adolfem Loosem

Zdroj
Eva Barborková
Vložil
ČTK
10.11.2011 17:50
Plzeň

Plzeň - V největším plzeňském interiéru, na němž se podílel slavný architekt Adolf Loos, by mohlo vzniknout badatelské centrum pro výzkum architektury. O cenný vícepodlažní byt v Klatovské ulici 110, jenž svou koncepcí připomíná slavnou Müllerovu vilu v Praze, usiluje Západočeská galerie. Kromě centra v něm chce expozici připomínající Loose, architekta světového významu. O  projektu nyní jedná město Plzeň jako vlastník objektu s Plzeňským krajem, zřizovatelem galerie, zjistila ČTK.
    "Objekt bychom chtěli do své správy. V ČR je už běžné, že si galerie pod sebe berou podobné typy objektů. Takto například Moravská galerie v Brně spravuje Jurkovičovu vilu, Galerie umění Karlovy Vary Becherovu vilu," řekl ČTK ředitel Západočeské galerie Roman Musil.
    Snahou Západočeské galerie je uvést nejcennější prostory bytu ze 30. let 20. století do stavu blízkého tomu původnímu a zpřístupnit je veřejnosti. V  dalších prostorách by chtěla připravit menší plochu pro stálou expozici o  Loosově práci. Důležitou část by pak tvořilo badatelské centrum zabývající se architekturou 19. a 20. století i tou současnou, a to nejen ve vztahu k Plzni, ale také k celému Plzeňskému kraji.
    Podle Petra Domanického, jenž má v  Západočeské galerii na starost sbírku architektury, je interiér na adrese Klatovská 110 řazen mezi Loosovy práce. "Je to ale s otazníkem. Loos byl u  počátku projednání návrhu bytu. Pak už byl ale nemocný, tak se na něm nepodílel a převzal to jeho kolega Heinrich Kulka. Ten dotáhl realizaci," uvedl Domanický. Od Loose je tak celková koncepce, detaily vznikly na návrh Kulky.
     Interiér patří mezi největší v Plzni, na nichž se Loos podílel. Byt má tři podlaží, celkovou koncepcí se podobá Mülerově vile, má i podobné uspořádání. "Je tam dvoupodlažní hala a další podlaží ložnicové, kde byly pokoje dětí a rodičů, pro personál. Byt byl po válce rozdělen na několik částí, hlavní hala byla zcela oddělena a byl z ní vytvořen nebytový prostor. Další části byly rozděleny na menší byty," uvedl Domanický. Dochovala se řada původních prvků, například mramorování, dřevěné táflování, kliky a podobně. Dnes je podstatná část bytu volná, patří městu. To nyní nabídlo kraji bezplatný převod objektu.
    Podle Musila se hledají způsoby, z čeho platit rekonstrukci, která podle odhadů přijde na asi 50 milionů korun. "Mluví se o tom, že by se daly využít Norské fondy, pro které by přesně takovýto typ projektu byl ideální," dodal Musil.
    Původní majitelé bytu, Oskar a Jana Semlerovi, emigrovali v roce 1939 do Austrálie, jejich dům přešel roku 1942 na Německou říši, pak na český stát. O navrácení majetku požádali, ale protože tak učinili až po únoru 1948, k  restituci nedošlo.
    Západočeská galerie je jedinou institucí v Plzeňském kraji, jež se věnuje architektuře. Sbírku architektury založila před dvěma lety.
0 komentářů
přidat komentář

Související články