Festival Landscape upozorňuje na situaci a možné proměny pražských nádraží

Vložil
ČTK
22.06.2022 16:30
Praha

Praha - Na proměny lokalit čtyř pražských dopravních uzlů se letos zaměřuje festival Landscape. Věnuje se souvislostem architektury, krajiny, veřejného prostoru a umění. Ode dneška až do 2. října nabídne na čtyřech pražských místech, která procházejí transformací, desítky uměleckých a architektonických intervencí a děl známých tvůrců i studentů. Proměňovanými místy jsou Nákladové nádraží Žižkov, Palmovka, území kolem Florence a Smíchovské nádraží.


Program letošního festivalu, který nese podtitul Pražská nádraží ne/využitá, dnes pořadatelé představili novinářům. Po dobu čtyř měsíců zmíněné lokality ozvláštní například díla Dominika Langa, Čestmíra Sušky, Miloše Šejna, Romana Franty, Lenky Klodové, Matěje Franka, Tima, Epose 257, Benedikta Tolara nebo ateliérů Kamil Mrva architects, Prodesi/Domesi či Archwerk. Program je na www.landscape-festival.cz.

"Jednotlivá díla a intervence nejen oživují veřejný prostor, ale přinášejí do některých míst i interaktivní prvky a mnohdy také upozorňují na aktuální témata života ve městě, mezi kterými vévodí v letošním roce oblast ekologie," řekl Dan Merta, ředitel pořádající Galerie Jaroslava Fragnera. Připomíná, že důležitým momentem při uvažování o proměnách veřejného prostoru ve městě je vždy myšlenka na dopravu.

I proto letos pořadatelé vybrali čtyři lokality, které procházejí kompletní urbanistickou a architektonickou proměnou, každou v jiné městské části a v jiném stadiu přerodu. Všechny zažívají čilý developerský i aktivistický ruch, ale podle pořadatelů se hlavně nacházejí v očekávání, zda budou příkladem kvalitního urbanistického rozvoje metropole.

"Vítám, že debata o kvalitě veřejného prostoru se opět bude konat v Praze 3 a že bude komunikován rozvoj Nákladového nádraží Žižkov a širší lokalita Florence, která nabízí propojení centra s dolním Žižkovem," řekl místostarosta Prahy 3 Pavel Dobeš.

Kolem bývalého žižkovského nákladového nádraží, jehož centrem je památkově chráněná budova, má vzniknout během dekády čtvrť pro asi 20.000 obyvatel. Zatím v nevyužívaných objektech má svůj ateliér umělec Petr Písařík, jehož tvorbu uvidí návštěvníci festivalu Landscape, stejně jako intervence Kurta Gebauera a Romana Franty. Gebauer přispěl do infrastruktury festivalu konceptem WC CZ, jakousi výtvarně pojatou ohrádkou kolem mobilních toalet, Franta postavil dřevěnou chatku u vody, v jejímž interiéru je nápis Venku je líp.

Proměnou má projít i nejkomplikovanější dopravní uzel v Praze, nádraží Florenc. V jeho blízkosti vzniká v Příběnické ulici v budově zvané Krenovka centrum, o které se stará Unijazz a Tanec Praha, ideou je propojit dolní Žižkov s Karlínem a Prahou 1. Křižovatka na Palmovce je podle pořadatelů festivalu městskou džunglí, která čeká na svůj urbanistický rozvoj. Někdejšímu tamnímu obyvateli Bohumilu Hrabalovi vzdává svým dílem poctu sochař Čestmír Suška, v lokalitě jsou k vidění i díla Dominika Langa nebo Aleše Hnízdila. V lokalitě Smíchovského nádraží svá díla nabízejí Kamil Mrva Architects, kteří postavili Drobnou rozhlednu, Petra Vlachynská nebo Miloš Šejn.
0 komentářů
přidat komentář

Související články