Český Krumlov - Festival barokního umění, který se uskuteční v Českém Krumlově, letos připomene 250. výročí zámeckého divadla. Na tuto počest festival nabídne operu L’Asilo d’Amore, která měla světovou premiéru rovněž před 250 lety.
Festival barokního umění se uskuteční od 16. do 18. září. Dále má na programu například Madrigaly alžbětinské Anglie v podání brněnského souboru Societas Incognitorum, komorní hudbu francouzského baroka Ve stínu krále Slunce v interpretaci Le Jardin des Arts z Maďarska či Varhanní recitál. ČTK to za organizátory řekla Simona Andělová.
Opera L’Asilo d’Amore, což v překladu znamená Útočiště Amorovo, vznikla na oslavu narozenin císařovny Alžběty Kristýny. Protože toto datum připadlo na cestu císařského dvora z Karlových Varů a Prahy zpět do Vídně, bylo představení připravováno na zámku císařova přítele a vrchního štolby Adama Františka knížete ze Schwarzenbergu v Českém Krumlově. Po tragickém skonu knížete ze Schwarzenbergu při lovu u Brandýsa nad Labem, kdy byl postřelen samotným císařem, ale nepřicházelo oslavné dvorské představení v Českém Krumlově v úvahu. Premiéra se tedy nakonec uskutečnila v Linci.
Libreto opery napsal v roce 1732 Antonio Caldara, jeden z nejvýznamnějších skladatelů středoevropského baroka. V Českém Krumlově tak bude mít L’Asilo d’Amore svou premiéru po 284 letech. Návštěvníci ji mohou vidět 16. září od 19:00 v zámeckém divadle.
Festival barokního umění Český Krumlov je příležitostí poznat zapomenuté umění barokních muzikantů, tanečníků a zpěváků. Poprvé se konal v roce 2008 s cílem oživit barokní operu v mezích současných možností autentické interpretace.
Českokrumlovské zámecké divadlo je jedním z nejstarších barokních divadel zámeckého typu dochovaných ve střední Evropě a reprezentuje nejkomplexněji dochovanou barokní divadelní scénu svého druhu na světě. Je tam dochována původní divadelní budova, jejíž část pochází z roku 1682, z roku 1766 pak vybavení hlediště, orchestřiště, jeviště, jevištní technika a rozsáhlý divadelní inventář.