Doupovské Hradiště chce postavit netradiční krematorium v přírodě

Vložil
ČTK
06.12.2018 16:55
Praha


Doupovské Hradiště - Vsypání popele zesnulých ke kořenům stromů či jeho zatavení do křišťálového lístku bude možné v plánovaném krematoriu u Doupovského Hradiště. Na vznik areálu se smuteční síní v místní části Činov, uprostřed přírody bývalého vojenského prostoru, už má obec studii. S výstavbou chce začít zhruba za dva roky. ČTK to řekla starostka Doupovského Hradiště Jarmila Bošková (nez.).


"Hlavně chceme, aby se snoubila úcta k přírodě s úctou k zemřelým. Takže to bude všechno hodně přírodní, i ta budova je tak vymyšlená," uvedla starostka. "U krematoria bude pietní park odpočinku, bude mít několik hektarů. Bude tam les vzpomínek, kde se ke kořenům stromů bude vsypávat popel a budou se tam sázet bio urny," popsala krematorium.

Další netradiční možností bude podle ní umístění popele zemřelého na umělý strom v křišťálovém lístku, který bude možné rozsvítit. Klasické kamenné náhrobky nebo kolumbária v areálu nebudou.

Podle studie má být přístup do smuteční síně přes park. Samotná smuteční síň bude částečně prosklená s možností, jednu část zcela otevřít, a s lavicemi uspořádanými do půlkruhu. "Bude ale samozřejmě možnost, obřad uspořádat i přímo v lese vzpomínek. Chceme nabídnout i osobnější smuteční obřady, které si bude řídit jen sama rodina," řekla starostka.

S nápadem se obec inspirovala především v zahraničí, v Česku podle starostky podobné zařízení zatím není. Obec chtěla především zúročit peníze, které získává ze skládky v Činově. Ročně je to několik milionů ročně. Činov, který je součástí Doupovského Hradiště, je navíc prakticky neobydlený, a pro vznik areálu krematoria je tak ideálním místem.

Vybudování krematoria se smutečním areálem by podle odhadů mělo stát mezi 20 a 30 miliony korun. Už nyní po prvním zveřejnění záměru se ozvali první zájemci, a to i z Německa, řekla Bošková. Kapacita areálu ale bude spíše omezená. Nyní obec zadá zpracování projektové dokumentace, bude stát 3,5 milionu korun.
0 komentářů
přidat komentář