Do sociálního bydlení budou spadat byty do 120 metrů

Vložil
ČTK
05.02.2007 17:15
Praha

Praha - Do kategorie sociálního bydlení, na jehož výstavbu se bude vztahovat nižší pětiprocentní sazba DPH, budou spadat byty s výměrou podlahové plochy do 120 metrů čtverečních a domy s výměrou do 350 metrů čtverečních. Takto definované sociální bydlení, které navrhl ministr financí Miroslav Kalousek (KDU-ČSL), schválila dnes vláda. Pokud však bude v bytovém domě alespoň jeden byt nad tuto výměru, bude se na jeho výstavbu vztahovat vyšší 19procentní sazba DPH.

    "Vláda dnes schválila základní parametry definice sociálního bydlení. V Evropské unii je možné vyjednat trvalou výjimku, tzn. že na byty a domy spadající do kategorie sociálního bydlení bude možné trvale uplatňovat sníženou sazbu DPH," řekl ministr na tiskové konferenci po zasedání vlády.
    Developerské firmy měly obavu, že když bude v bytovém domě třeba i jen jeden byt nad 120 metrů čtverečních, nemohl by celý bytový dům spadat do kategorie sociálního bydlení. To se dnes potvrdilo. "Pokud i jeden byt v bytovém domě bude přesahovat 120 metrů čtverečních, tak celý bytový dům bude spadat do zvýšené sazby daně DPH," řekl ČTK mluvčí MF Ondřej Jakob. Opravil tak původní nesprávnou informaci zveřejněnou na TK vlády.
    Definici sociálního bydlení musí schválit Evropská komise. Prakticky však není pochyb, že vláda může sníženou sazbu DPH u bydlení prosadit do českého právního řádu. Brusel má v  tomto případě malé pravomoci a Čechům v tom nemůže fakticky zabránit. Ministr financí věří, že tak jak návrh EU předloží, tak přesně v té podobě ho bude Evropská komise bez problémů akceptovat. Návrh bude ČR Evropské komisi předkládat v první polovině letošního roku. Ministr financí posléze předloží návrh novely DPH.
    "Z hlediska správy daní by bylo jednodušší nemít žádné výjimky, ale tyto daňová výjimka je nutná z hlediska podpory bydlení a sociální politiky státu," dodal Kalousek.
    Developerské společnosti lákaly klienty, aby si koupili byt či dům ještě nejpozději v tomto roce, dokud se na ně uplatňuje ještě nízká sazba. Do nízké sazby DPH však bude zřejmě spadat 90 procent bytů i domů v ČR i po roce 2007, protože většina bytů i domů, které se u  nás staví, bude spadat do kategorie sociálního bydlení.
    "Dnes vládou přijatá definice sociálního bydlení nebude mít prakticky žádný vliv na ceny nové bytové výstavby," řekl ČTK výkonný ředitel Asociace realitních kanceláří Petr Koranda.
    Nynější definice sociálního bydlení je kompromisem mezi původní variantou vlády sociální demokracie a návrhem ministerstva financí pod vedením bývalého ministra Vlastimila Tlustého (ODS). Kabinet premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) loni v únoru schválil návrh, aby do této kategorie spadaly byty do 90 metrů čtverečních a domy do 150 metrů čtverečních. Tlustý naopak navrhoval, aby do sociálního bydlení byly zahrnuty všechny nově postavené byty a domy.
    V Česku je průměrná plocha nově dokončeného bytu zhruba 105 metrů čtverečních. U bytů v rodinných domcích to je 152 metrů a u bytů v bytových domech zhruba 67 metrů čtverečních.
    Stavby pro bydlení dle sociální politiky státu kromě nových bytů a rodinných domů budou zahrnovat rovněž další ubytovací zařízení sociálního charakteru jako jsou domovy důchodců, různé ústavy, azylové domy, školská zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy nebo ochranné výchovy, zvláštní dětská zařízení kojenecké ústavy a dětské domovy, hospice a pod.
    V současnosti platí pro stavby související s bydlením pětiprocentní sazba DPH, kterou je ale možné uplatňovat jen do konce roku 2007. Cílem nové definice sociálního bydlení je, aby výstavba bytů v ČR poté nezdražila. Po roce 2007 se podle pravidel EU bude nižší sazba vztahovat jen na výstavbu bytů a obytných domů, pokud bude přítomen sociální aspekt. Běžná sazba DPH je 19 procent. Na opravy bydlení platí nižší sazba až do roku 2010.
    Sníženou sazbu na sociální bydlení využívá v EU Francie, Belgie, Řecko, Španělsko, Itálie a Lucembursko. Nulovou sazbu DPH u výstavby nových bytů a domů má například Velká Británie.
0 komentářů
přidat komentář

Související články