Česká televize představila dokument Osud jménem Tugendhat

Zdroj
Zdeněk Meitner
Vložil
ČTK
24.09.2012 20:45
Brno

Roli architekta Miese van der Roheho dostal Petr Halberstadt.
Brno - Brněnské studio České televize dnes představilo nový, částečně hraný dokument Osud jménem Tugendhat. Snímek režiséra Rudolfa Chudoby dnes zhlédli novináři v předpremiéře přímo ve slavné funkcionalistické vile, která je jedinou českou památkou moderní architektury zapsanou v UNESCO. Premiéru dokumentu mohou televizní diváci sledovat v neděli 30. září na programu ČT2 od 20:05.
     
Dokument se odehrává ve třech dějových rovinách. "První je příběhem rodiny Tugendha- tových, vzdělaných a zámožných stavebníků, který kopíruje drama 20. století," uvedla manažerka vývoje brněnského televizního studia Marie Kučerová. Druhý příběh se týká samotné vily, jejího autora a dobové umělecké atmosféry. Kolaudace se dům dočkal v roce 1930, architektem byl slavný Ludwig Mies van der Rohe. "Třetí část sleduje rekonstrukci památky v letech 2010 až 2012, díky níž získal objekt autentickou historickou podobu z doby první republiky," doplnila Kučerová.
      Režisér Chudoba měl při zpracování tématu na mysli dvě věci. "Že nesmím zradit brněnskou kulturu z hlediska funkcionalismu, o kterém se mezi lidmi stále moc neví. A také jsem nechtěl zradit příběh rodiny Tugendhatů, který je pro mě velmi smutný a cítím dluhy z  české strany," řekl. Navíc se mu jako prvnímu podařilo dostat do vily živé postavy, které jí vdechly skutečný život.
      Světovou premiéru si film odbude v Českém domě v New Yorku 1. října, jeho délka je 52 minut. Ve filmu se objevili i herci, kteří ztvárnili manžele Gretu a Fritze Tugendhatovy. Roli architekta van der Roheho dostal Petr Halberstadt z Národního divadla Brno. "Hlavním kritériem byla podobnost s historickými postavami," vysvětlil režisér Chudoba. Štáb se kromě Brna vydal i do italského Tivoli do travertinových lomů, který je na vile nejvýraznějším stavebním materiálem. Kromě toho se mohou diváci těšit i na záběry starého Brna, ty nejstarší jsou z 20. let minulého století. Reprízy uvede ČT2 3. a 6. října.
0 komentářů
přidat komentář

Související články