Ceny stavebních materiálů jdou nahoru, nedostatek jich není

Zdroj
Daniel Novák
Vložil
ČTK
17.03.2008 11:55
Praha

Praha - Ceny některých stavebních materiálů se od začátku roku zvýšily v průměru o pět až deset procent. Týká se to například betonu, kameniva, obkladů nebo dlažeb. Příčinou je především dražší energie. Situace ale zatím není taková jako loni, kdy kvůli stavebnímu boomu na trhu nastal nedostatek některých stavebnin. Vyplývá to z ankety ČTK mezi výrobci stavebních materiálů a stavebními firmami.
    "Od 1. dubna podraží například zdící materiál, a to přibližně o pět procent," potvrdila Jana Válová ze společnosti Xella, která produkuje například pórobetonové výrobky značky Ytong. O čtyři až šest procent zvýšila ceny betonu také společnost Kámen Zbraslav, cena kameniva vzrostla maximálně o tři procenta, informoval obchodní ředitel firmy Jiří Kohout. Za zdražení podle něj může růst cen všech vstupních materiálů a energií.
    Zvýšení cen potvrdila také firma Českomoravský cement. "Toto navýšení však zcela nepokrývá stále více rostoucí náklady na vstupech," uvedl mluvčí společnosti Lukáš Volša. O kolik přesně se ale ceny největšího producenta cementu v Česku zvýšily, odmítl Volša upřesnit.
    "Od ledna sledujeme nárůst cen oceli, zejména betonářské výztuže," řekl ČTK zástupce výrobního ředitele stavební firmy Syner Michal Kukla. "Zvýšení cen materiálů očekáváme se zahájením hlavní stavební sezóny, to je v průběhu dubna nebo května," dodal.
    Letos se zatím stavební firmy nemusejí potýkat s nedostatkem některého ze stavebních materiálů, příznivá situace ale nemusí vydržet. "Žádné komodity není v současnosti kritický nedostatek. Změnit se to může ve dvou největších poptávkových vlnách, které pravidelně bývají na jaře a koncem léta," uvedl mluvčí společnosti Skanska CS Ondřej Šuch.
    Loňská stavební sezona byla poznamenaná právě nedostatkem některých stavebních materiálů, například cihel, izolací, částečně i cementu. Vedle chybějících zaměstnanců podle stavbařů šlo o  hlavní brzdu dalšího růstu odvětví.
    Zdražení stavebnin se ale zatím neodrazilo na stavební výrobě. Stavební produkce podle nejnovějších údajů Českého statistického úřadu v lednu zpomalila meziroční tempo růstu na jedno procento. Ve srovnání s prosincem byla stavební produkce nižší o 0,5 procenta. Za příčiny zpomalení však analytici a stavbaři označují vysokou srovnávací základnu z ledna 2006 a přesunutí významných infrastrukturních projektů státu na letošní rok.
0 komentářů
přidat komentář

Související články