Budova domova v Brtníkách na Děčínsku se přes protest bourá

Vložil
ČTK
28.01.2020 08:25
Brno

Ústí nad Labem/Brtníky - Ústecký kraj zbourá budovu sociálního domova v Brtníkách na Děčínsku, i když místní proti tomu protestují. Demolice už začala. Historickou budovu školy nahradí objekt pro chráněné bydlení. František Moravec, starosta Starých Křečan, pod které Brtníky patří, dnes žádal krajské zastupitele, aby zabránili devastaci Šluknovského výběžku, radní rozhodnutí o demolici obhajovali. Uvedli, že bourání už nelze zastavit.


"Je to pro nás nepochopitelný krok. Nabízeli jsme kraji pozemky pro stavbu nového objektu s tím, že bychom si školu převzali," uvedl Moravec. Místní spolky podle něj nechápou, proč se má bourat jedna z mála historických budov v této oblasti. Spolky podle Moravce podaly žalobu k soudu na platný demoliční výměr i na stavební povolení. Zastavení demolice žádali lidé i prostřednictvím dvou petic, na jedné bylo 300 podpisů, na další je jich 200.

Areál v Brtníkách slouží jako ústav sociální péče od 60. let minulého století. V poslední době ho využívali klienti se zdravotními handicapy. Před několika lety kraj rozhodoval, zda je efektivnější budovu, kde klienti bydlí, opravit, nebo zbourat a postavit novou. V roce 2015 se rozhodlo o demolici. Od té doby se Staré Křečany podle starosty snažily s krajem dohodnout. "Areál je velký, mohlo se tam stavět na zelené louce a prostředky za demolici se mohly soustředit na změnu projektu a na rekonstrukci (bývalé školy), kde mohly být obecní byty, a to i pro zaměstnance domova," řekl ČTK Moravec.

Dvacet klientů domov opustilo k 31. prosinci 2019. Bourat už se začalo. Pro záchranu budovy se v minulosti vyslovil Národní památkový ústav či Sdružení pro rozvoj Šluknovka, v němž je 18 obcí regionu. Krajský radní Ladislav Drlý (KSČM) řekl, že o osudu budovy se mělo debatovat před lety a ne dnes. Starosta řekl, že město nabízelo alternativy pro stavbu nového objektu už v roce 2015. Náklady na stavbu nového objektu jsou přes 40 milionů korun.
0 komentářů
přidat komentář