Brno - Brno chce pomocí turniketu zprůchodnit zahrady sousedních vil Tugendhat a Löw-Beer, které nyní odděluje plot. Vyjde to na zhruba dva miliony korun, řekl novinářům primátor Petr Vokřál (ANO). Projít zahradami by mělo být možné už v příštím roce. Obě vily mají jiného majitele. Tugendhat patří Brnu, vilu Löw-Beer spravuje Muzeum Brněnska, které spadá pod Jihomoravský kraj.
Brněnští radní schválili zpracování investičního záměru. "Zahrady budou sice nadále oddělené, ale našli jsme řešení, jak je zprůchodnit," uvedl Vokřál. Má tam být turniket, kterým bude možný zatím jednostranný průchod z vily Tugendhat směrem k vile Löw-Beer. V budoucnu by měl být možný i oboustranný provoz. Investice zahrnuje zpracování projektové dokumentace, instalaci turniketu, výměnu nynější provizorní brány za stálou a instalaci kamerového systému. "Letos by se měla realizovat část ve vile Löw-Beer a příští rok ve vile Tugendhat," doplnil náměstek zodpovědný za kulturu Matěj Hollan (Žít Brno).
Vily se v minulosti opravovaly. Kvůli odlišným dotačním titulům, ze kterých byly peníze na jejich opravy, je dělí plot.
Löw-Beerové byli významnou židovskou průmyslnickou rodinou. V roce 1913 v Brně koupil Alfred Löw-Beer secesní dům s rozsáhlým pozemkem, dnes známý jako vila Löw-Beer. V horní části pozemku nad vilou svých rodičů si později jeho dcera Greta nechala s manželem Fritzem Tugendhatem postavit právě vilu Tugendhat. V roce 1928 ji navrhl Ludwig Mies van der Rohe. Obnova vily Löw-Beer stála Jihomoravský kraj zhruba 60 milionů. Obnova vily Tugendhat vyšla v posledních letech zhruba na 200 milionů korun.