Brno schválilo směnu pozemků na výstavbu atletické haly v kampusu

Zdroj
Lenka Horáková
Vložil
ČTK
31.01.2017 16:15
Brno

Brno - Zastupitelé Brna dnes schválili směnu pozemků mezi městem a soukromým vlastníkem, od kterého Brno získá pozemek pro stavbu atletické haly v univerzitním kampusu. Učinili tak i přes výtky opozice, která sice stavbu haly podporuje, ale podle ní není směna pro město výhodná. Opozice zpochybnila i jeden z posudků. Hala zhruba za 400 milionů korun s kapacitou 2000 diváků by mohla vzniknout do dvou let. Má být zázemím atletů, kterým hala chybí.

Pro směnu zvedlo ruku 33 zastupitelů, osm bylo proti, pět se zdrželo. Schválení předcházela dlouhá debata. Opoziční zastupitelé Martin Říha (KSČM) a Oliver Pospíšil (ČSSD) řekli, že proti hale nic nemají a výstavbu podporují, ale vadí jim, že město nevýhodně vymění pozemky. Brno získá pozemek v kampusu za 80 milionů a dá pozemky za 85 milionů, takže dostane ještě pětimilionový doplatek.

Mezi městskými pozemky je například bytový dům v Leitnerově ulici, průmyslový areál mezi Staňkovou a Dělostřeleckou ulicí, ale také pozemky pod nákupním střediskem Albert. Podle Říhy je například u domu v Leitnerově ulici stanovena nízká cena a dům by se mohl prodat až za trojnásobek. "Z pozemků pod Albertem plyne městu příjem z pronájmu, který bude za několik let vyšší, než jaká je stanovená cena těchto pozemků," řekl Říha. Zpochybnil také posudek na cenu domu v Leitnerově ulici.

Bývalý primátor Roman Onderka (ČSSD) zastupitelům dvakrát navrhoval, aby město bod dopracovalo a předložilo ho příště, aby ho podpořila i opozice. Zastupitelé to ale neschválili.

Pospíšil nazval směnu pozemků Jaltou II. Připomněl tak situaci před více než deseti lety, kdy město vyměnilo luxusní pozemky a získalo od soukromníka pasáž Jalta. Chtělo do ní přesunout úředníky, ale kvůli špatnému stavu pasáže to nakonec nebylo možné. Objekt chátral a město se ho marně snažilo prodat. Podařilo se to až loni.

Primátor Petr Vokřál (ANO) to odmítl. "Nejde o Jaltu II. My máme dohodu s ministerstvem školství i atletickým svazem a krajem na participaci tohoto projektu a věřím, že by hala mohla do dvou let stát," řekl. Jeho náměstek Richard Mrázek (ANO) uvedl, že se to opozici nelíbí proto, že vznikne sportovní stánek, který dosud nikdo nebyl schopný vybudovat.

Halu bude kromě atletů využívat také sousední Masarykova univerzita. Podle města krytá hala na atletiku na jihu Moravy chybí, a proto atleti musejí především na podzim a v zimě využívat k tréninku různé tělocvičny.
0 komentářů
přidat komentář

Související články