Brno může koupit akcie firmy, na jejímž pozemku má být radnice

Vložil
ČTK
05.09.2018 08:00
Brno

Brno - Brno může koupit akcie společnosti CD Centrum Coms, na jejíchž pozemcích mezi ulicemi Koliště a Benešova plánuje vybudovat centrální budovu magistrátu za 1,5 miliardy korun. Schválili to dnes zastupitelé. Firma vlastní nejen pozemky, ale i projektovou dokumentaci na stavbu budovy. Chtěla tam stavět kanceláře, ale od záměru ustoupila. Město může získat pozemky i dokumentaci za 170 milionů, které jsou započteny do celkových nákladů na novou radnici. V nové centrální budově magistrátu by mohlo pracovat všech jeho 1100 zaměstnanců, dnes jsou zhruba na desítce různých míst. Město by tím ušetřilo peníze a lidé čas.

Město by s akciemi nabylo pozemky i projektovou dokumentaci s vydanými územními rozhodnutími a stavebními povoleními. Pro návrh majetkové účasti ve firmě bylo 31 zastupitelů, dva byli proti a deset se zdrželo.

Primátorův náměstek Richard Mrázek (ANO) uvedl, že město buď musí investovat do současných budov, nebo postavit budovou novou. "Efektivita přestavby stávajících budov a výstavby nové vychází investičně stejně. Centrální objekt ale vychází lépe z energetického hlediska," řekl primátor Brna Petr Vokřál (ANO). Podle něj by centrální budova se všemi odbory ušetřila lidem čas, aby nemuseli chodit na více míst, ale také může nabídnout příjemnější prostředí zaměstnancům.

Úředníci sídlí například v Kounicově ulici, Husově, Šumavské, Kolišti a na Dominikánském náměstí. Podle Vokřála projevily o některé magistrátní budovy zájem i jiné instituce. Město by prodejem mohlo získat až polovinu nákladů na stavbu nové budovy.

Podle Mrázka lze centrální budovou ušetřit desítky milionů ročně za energie. Komplex tří propojených budov by mohl mít například systém vytápění a chlazení pomocí tepelných čerpadel, fotovoltaiku na střeše a podobně. V plánu je také podzemní parkoviště s 500 místy, které by nabídlo parkování pro zaměstnance i občany.
0 komentářů
přidat komentář

Související články