Brexit je těžkou chvílí pro Anglii i pro Evropu, míní Eva Jiřičná

Zdroj
Markéta Horešovská
Vložil
ČTK
24.06.2016 12:25
Praha

Eva Jiřičná

Praha - Bude to těžká situace pro Anglii, ovlivní ale celou Evropu, míní o brexitu architektka Eva Jiřičná. Sama patří k těm, které země přijala, a nechápe, jak se společnost během pár desetiletí mohla ve vztahu k imigrantům tak změnit. Obavy z nich patřily k hlavním argumentům odchodu z unie. "Je mi to strašně líto, ale člověk musí držet hlavu vzhůru a jit dál a dělat to, co nejlépe umí. Děsí mě lidé jako (šéf Strany nezávislosti Spojeného království) Nigel Farage i (bývalý starosta Londýna) Boris Johnson, o nichž se domnívám, že nemají žádný seriózní úmysl a šíří nenávist," řekla dnes Jiřičná ČTK během cesty do Londýna.


Tam má vlastní architektonické studio, od roku 1999 vede ateliér i v Praze. "Všechny kovové prvky pro naše schodiště se vyrábějí na severu Anglie. Tam všichni volili brexit. A to jsou slušní lidé, schopní. Ale vidí to tak, že země není dobře vedená a že Evropa nám diktuje podmínky. Když se zeptám jaké, nepřišli ani s jednou, ale mají to naučené od politiků. Je to škoda," říká Jiřičná.

Podle svých zkušeností z poslední doby se domnívala, že příznivci odchodu Británie z EU zvítězí. "Před časem jsme se ve vlaku sešli čtyři lidé, kteří se v Anglii nenarodili - Ital, Francouz, Němec a já. Bavili jsme se o tom, jaká by to byla katastrofa, kdyby Anglie vystoupila, a celý vagon se proti nám vzepřel. Naštěstí se nikdo nepral, ale bylo to velice nepříjemné, a v tomhle okamžiku jsem si říkala, že je to na ostří nože," vzpomíná na chvíle před referendem.

Jiřičná zůstala po okupaci Československa v roce 1968 v Británii a stala se úspěšnou architektkou, obdržela Řád britského impéria. "Já mám od anglické organizace, která se stará o uprchlíky, medaili, teď jsem to nedávno dostala za svoje zásluhy," uvedla. Podle ní je nešťastné, že si lidé vůbec neuvědomují, kdo to jsou uprchlíci.

"Ta skupina má různé frakce. První cestují za prací a jsou chvíli tam a chvíli zas jinde. V cizině jsou dva miliony Angličanů, proč by se zas někdo jiný nemohl pohybovat po jejich území, když tam pracuje?" ptá se. Druhou skupinu migrantů tvoří lidé z válkou postižených území. "Každý občan na celém světě, Čech i Angličan, když bude mít rodinu v nebezpečí, bude utíkat. Těm lidem se musí pomoct. Všichni jsme zavinili, že Sýrie dopadla, jak dopadla, to není nic, nad čím si můžeme umýt ruce," řekla.

Do třetice architektka popisuje skupinu lidí, "kteří využijí situace a utečou bez jakýchkoli papírů a nedělají nic, ti se vždycky najdou v každém národě a v každé době. Z toho těží lidé jako Nigel Farage, to je člověk, kterému by měl někdo zašít pusu, je to člověk bez jakéhokoli svědomí, který šíří nenávist, ale jemuž někteří věří, že po brexitu jejich děti půjdou do nových škol a chleba bude stát polovičku," říká s povzdechem žena, která své profesní úspěchy může spojovat s tím, že ji kdysi Británie přijala.
0 komentářů
přidat komentář