AVU slaví 220 let omlazená a s plány na novou budovu

Vložil
ČTK
08.09.2019 21:15
Praha


Praha – S kompletní personální obměnou vyučujících, desítkami milionů z evropských fondů, pracemi na energetických úsporách provozu i obnově budov slaví pražská Akademie výtvarných umění 220 let od svého založení. Rektor školy Tomáš Vaněk, který loni zahájil svůj druhý čtyřletý mandát, v rozhovoru s ČTK řekl, že by rád během roku připravil podklady pro jednání s ministerstvem ohledně stavby další budovy pro školu. Akademie ji podle něj potřebuje kvůli nedostatku místa.


Vaněk se stal rektorem v době, kdy vedení školy sklízelo kritiku zevnitř i vně za jistou stagnaci. Sám z pozice předsedy Akademického senátu kritizoval svého předchůdce Tomáše Kotalíka mimo jiné za to, že školu vede nehospodárně a obchází akademický senát. Senát o Kotalíkově předčasném odvolání dokonce několikrát neúspěšně hlasoval.

Kotalík už AVU vedl po dvě funkční období v letech 1997 až 2003. Jeho znovuzvolení v roce 2010 se nelíbilo některým studentům školy, tvrdili, že svědčí o konzervativní tendenci směřování školy. V roce 2014 kandidoval znovu, tehdy už proti Vaňkovi, který ho nakonec porazil. Po svém nástupu zahájil Vaněk generační obměnu pedagogů i dalších pracovníků školy, která skončila loni obsazením vedoucích posledního ateliéru nových médií.

"Když jsem začal vést akademii, začal jsem dělat změny, které byly intenzivní, ale nebyla to anarchie. Dostal jsem se do konfliktu, že rozpouštím tradice, hodnoty, akademické přístupy. Šlo mi ale o to, jak akademii kvalitně narušit v pozitivním slova smyslu, otevřít věci, které tam jsou zakonzervované a vidět, co všechno se tam dá změnit," říká rektor.

Přes všechny změny, které dosud ve škole učinil, trvá na tom, že jistá akademičnost je pro uměleckou školu důležitá i ve 21. století. "Většina požadavků na studenty nebo výuku by nějakým způsobem měla být akademická, prostředí, ve kterém se to děje, by akademické být nemělo," míní Vaněk. "Hodně jsem školu uvnitř uvolnil, ale neprovozujeme tam žádný free style, vím, že funkčnost nějakých akademických přístupů, což jsou zkoušky, způsob komunikace, debata, vztahové věci uvnitř instituce a požadavky ke studentům, zpevňuje celé to prostředí," soudí.

Rektor říká, že v roce, kdy škola slaví 220 let od svého založení, hodně řeší svou budoucnost. "Chceme rozjet debatu, co znamená vyučovat umění, a patřit v našem regionu k předním školám, které to dělají. Získali jsme na to dva projekty z Evropského sociálního fondu a Evropského fondu pro regionální rozvoj. Měli bychom řešit důležité otázky, k čemu naše instituce je, jak se bavit o metodologii učení, jak zjistit, co kdo učíme podobně a v čem jsou specifika vedení jednotlivých ateliérů. K tomu by nám měly pomoci zmíněné projekty, které přinesou desítky milionů korun na tři roky," řekl rektor.

Své volební teze naplňuje i v projektu energetických úspor, který už začal a během deseti let má uspořit 30 milionů korun. Při systému takzvaných energetických úspor se zárukou (EPC) dodavatel za dosažení úspor ručí, jinak rozdíl sám doplácí. Pomocí EPC spoří energie třeba Národní divadlo. Na všech budovách AVU se vyměňují okna, bude se měnit osvětlení, izolovat střecha. "To co ušetříme, tím splácíme úvěr, a po deseti letech nám spadne výdej za energie o tři miliony," uvedl rektor školy, která má roční rozpočet kolem 80 až 90 milionů korun.

Do konce roku bude zrekonstruovaná budova Školy architektury hned vedle hlavní budovy AVU. Postavili ji Josef Gočár s Janem Kotěrou s její oprava se dlouho odkládala. Z druhé strany hlavní budovy pak je dnes parkoviště. S tímto pozemkem Vaněk uvažuje jako možnou plochou pro stavbu nové budovy. "Máme málo prostor, učeben, kanceláří, chybí dílny, zázemí, sklady, ta budova je třeba. Příští rok bych chtěl vypracovat poklady a odůvodnění, že ji potřebujeme, aby se začalo s ministerstvem vyjednávat, kdy a jestli nám do budoucna vyčlení nějaké peníze nebo jestli ji stavět, či raději sehnat prostory někde jinde," uzavírá své plány Vaněk.
0 komentářů
přidat komentář