Areál Zbrojovky bude nejméně dva roky spát, J&T chystá studie

Vložil
ČTK
29.03.2007 22:05
Praha

Brno - V areálu bývalé Zbrojovky Brno se nezačne stavět dříve než za dva roky. Česko-slovenská finanční skupina J&T, která areál vydražila ze 707 milionů korun, už připravuje podklady k urbanistické studii. Za dvaadvacetihektarový pozemek a nemovitosti na něm však ještě nezaplatila, proto nemá k dispozici detailní podklady, řekl dnes ČTK mluvčí skupiny Petr Málek. Místo výrobních hal a skladů mají nedaleko centra města vyrůst obchody, kanceláře, byty a hotel.

    Lednová dražba areálu zkrachovalé Zbrojovky je díky konečné ceně 707 milionů dosud největší v zemi. Jeden z nejrozsáhlejších brownfieldů v Brně má podle odborníků výhodnou polohu. Od centra města je vzdálen jen několik minut autem, navíc je lokalita dobře pokryta městskou hromadnou dopravou. "Význam území pro budoucí rozvoj Brna je neoddiskutovatelný," soudí Dušan Palcr, který má v J&T Zbrojovku na starosti.
    Výstavba nového města ve městě bude trvat několik let. Ještě předtím musí firma odstranit staré ekologické zátěže, to bude stát až stovky milionů korun. Kromě projektové dokumentace musí počkat ještě na změnu územního plánu. Magistrát už na ní začal pracovat, schvalování ale může trvat rok a půl i  víc.
    Podle Málka je předběžné hovořit o tom, zda architekti některé původní budovy ponechají. To ukáže právě chystaná studie, podotkl mluvčí. Nejstarší objekt je z roku 1870, většina domů pochází z první poloviny 20. století. Celý areál je však několik let bez údržby. Zbrojovka sice přestala vyrábět definitivně až loni v létě, v konkurzu je ale od roku 2003.
    J&T je jednou z největších finančních skupin, které působí v Česku. Ovládá mimo jiné Pražskou Energetiku, fotbalový klub Sparta Praha a ČKD Blansko Strojírny. Projekt podobný tomu brněnskému plánuje také v Praze. V karlínském areálu Pražských strojíren chce postavit komerční centrum za 2,5 miliardy.
0 komentářů
přidat komentář

Související články