Architekt David Vávra miluje vlaky a do práce jezdí na kole

Zdroj
Alena Binterová
Vložil
ČTK
12.10.2007 10:50
České Budějovice

David Vávra

České Budějovice - Architekt a divadelník David Vávra miluje cestování vlakem a do práce jezdí pokud možno na kole. Na festivalu Ekofilm, kde byl hostem bloku veselejších filmů o přírodě, se nejvíc těšil na promítání v Kinematovlaku. "Ještě jsem v životě nebyl ve vlaku v kině," svěřil se publiku v Českých Budějovicích, jednom z měst, která označil za "šumná".

    Vlak je podle něho vůbec nejlepší dopravní prostředek, a pokud je to možné, vždycky volí tento způsob dopravy. "Autobusy tolik rád nemám, nedá se v nich chodit a není tam jídelní vůz. Většinu svých prací jsem napsal v jídelním voze," řekl Vávra ČTK. Projel také snad už všechny trasy pendolinem a pokaždé byl spokojen.
    Auto sice má, ale do práce se snaží jezdit na kole, tam a zpět najede po Praze za den asi 20 kilometrů. Vadí mu, že se v centrech českých měst - a Praze zvlášť - vůbec nemyslí na cyklisty, třebaže by cyklostezky hodně pomohly řešit dopravní problémy. Navíc řidiči jsou arogantní a nepovažují cyklistu za partnera. "Přitom jsme s dětmi projeli Berlín a Kodaň a vždycky jsme úplně bezkolizně dojeli až do středu města. Myslím, že v Praze se v tomto směru za 20 let nic nepohnulo," poznamenal.
    Díky jednomu z promítaných snímků se na Ekofilmu vrátil o 13 let zpět, kdy ve filmu Tomáše Vorla nejdřív čistil potok a les, ale pak se to nějak zvrtlo. Do nabídky festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví se hodí televizní cyklus Šumná města, jímž architekt provází - organizátoři zařadili díl o Českých Budějovicích a Vávra prozradil, že v televizi se Jihočeši mohou těšit ještě na Pootaví a Šumnou Šumavu. Rozhodl se však 66. dílem sérii ukončit, protože už si myslí, že je třeba podívat se na toto téma jinýma očima.
    Přijel jako propagátor dobré architektury, ne jako ekolog, přesto se ho diváci v souvislosti s filmy, které uváděl, ptali i na to, jak šetří životní prostředí. Jeden ze snímků vybízel k tomu, aby si lidé udělali aspoň jednou týdně bezmasý den - Vávra se prý bez problémů obejde bez masa třeba dva dny v týdnu. Nemá také rád anonymní velkoprodejny. "Nejradostněji se mi nakupuje u konkrétních prodejců především v podloubí malých měst," uvedl.
    V dalším snímku chválil své zboží prodavač umělých květin a zdůraznil, že nevyrostou, čímž jsou výhodné i pro architekty plánující zeleň do interiérů. Vávra by si prý umělou kytku do bytu nedal, ale připustil, že existují i takové architektonické úkoly, kdy je vhodné rostliny z plastu použít. "Každá věc, kterou člověk vyrobil, má nějaký, třeba i bizarní účel," míní.
    U Bezdězu navrhuje ekologický dům, ale doba, kdy tyto stavby budou mít větší šanci se rozšířit, prý teprve přijde. Nyní jsou lidé zaplavováni katalogovými domy, největší problém je v tom, že satelitní městečka vznikají pro rychlý zisk. "Příměstská sídla nemají žádnou hierarchii prostoru. Ulice nikam nesměřují, jsou co nejkratší a co nejužší, žádná vzrostlá zeleň, žádné překvapení. Na malých pozemcích vznikají veliké baráky, které mají v zahradách modré bazény," popsal svůj nedávný pohled z letadla na českou krajinu. Děsí ho, kolik staveb vyrůstá v České republice na zelené louce - zatímco například v Norsku, které má třicetinásobek této půdy, smí nové objekty vznikat jedině na bývalých zastavěných pozemcích.
0 komentářů
přidat komentář

Související články