26. aukce domu Sýpka nabídne unikátní nábytek Adolfa Loose

Zdroj
Aukční dům Sýpka / www.sypka.cz
Vložil
Tisková zpráva
10.02.2011 09:25
Adolf Loos

Aukční Dům Sýpka připravil pro svoji 26. aukci soubor čítající přes 500 položek. Jedná se o kolekci obrazů, starožitností, designu a sbírky českého uměleckého skla v celkové vyvolávací ceně kolem 7 mil. Kč.     
Nadcházející 26. aukceje rozdělena do dvou samostatných celků, z nichž každý má svůj samostatný katalog – Výtvarné umění, starožitnosti, designa České umělecké sklo.

Skvělá příležitost se naskýtá zájemcům užitého umění a designu, kteří budou mít velmi ojedinělou šanci získat židli od Adolfa Loose a křeslo pocházející z interiéru navrženého Adolfem Loosem. Jeho nábytkové návrhy, kterých vytvořil jen velmi málo, patří k nejžádanějším na mezinárodním aukčním trhu. V českém prostředí se objevují jen výjimečně a pokaždé se jedná o vzácnou možnost takový předmět získat. Židli s područkami navrhl A. Loos pro interiér jídelny Eugene Stössler v r. 1899 a vyráběna byla po r. 1900 vídeňskou firmou F. O. Schmidt. Polohovatelné křeslo pochází z vídeňského interiéru Rudolfa Krause.

Nejzajímavější položkou ve výtvarném umění je komorní obraz Emila Filly „Zátiší s pohárem“ z r. 1947, jež je mistrovskou ukázkou pozdního Fillova období. Obraz patří do skupiny zátiší ze 40. let, v nichž Filla navazoval na předválečnou tvorbu stejného tématu z 20. a 30. let 20. století, a v němž doznívají rezidua kubistického tvarosloví. Díla tohoto období využívají výraznější, kontrastní barevnou škálu a jejich celkové pojetí je jednodušší, lapidárnější, bez rafinovaných skladebných plánů. Zúročuje se v nich bolestná válečná zkušenost, projevující se expresivnějším výrazem. V současné době je tato vyzrálá etapa Filllovy tvorby nově - výrazně kladně hodnocena v rámci celého autorova díla.

Díla Emila Filly jsou na českých aukcích jedny z nejvyhledávanějších, a trvale patří k nejžádanějším položkám.

Atraktivní je také nabídka dalších vyhledávaných autorů -  tisky Františka Kupky, poválečný obraz „Přítomnost člověka“ od Bohumíra Matala, plátno „Místa Z“ Vladimíra Kokolii nebo čtyři obrazy nově objeveného Pavla Brázdy a taky řady dalších. Vedle moderního umění najde své místo i klasická krajinomalba Mařákovy krajinářské školy, která je v současné době velmi vyhledávaná. Klasickou portrétní malbu zastupují dva rozměrné obrazy Antonína Machka.

V nabídce užitého umění a designu budou dále představeny výjimečné kubistické předměty a funkcionalistický chromovaný nábytek, který je dnes velice žádaný a vyhledávaný. Dále budou nabídnuty kvalitní autorské návrhy v oblasti skla, kovu a porcelánu především z českého a středoevropského prostředí. Nábytek je zastoupen předními firmami a autory (UP Závody, Jindřich Halabala, Karel Honzík, Jaroslav Grunt). 

Samostatná nabídka českého uměleckého sklaobsahuje 124 položek, jež pochází ze soukromé sbírky. Soubor je tentokrát řazen chronologicky, což umožňuje dobrý přehled v uměleckém vývoji skla  a jeho technologických postupech. Autorovi sbírky se podařilo významně zmapovat poválečnou sklářskou tvorbu u nás.



Předaukční výstava

v Brně v Galerii Sýpka, Poštovská 4
6. - 10. 2. 2011 od 9.00 do 17.00 hod.
11. 2. 2011 od 9.00 do 16.00 hod.
   
v Praze v Galerii u Betlémské kaple
13. - 18. 2. 2011 od 10.00 do 18.00 hod.
19. 2. 2011 od 10.00 do 16.00 hod.



název aukce: Výtvarné umění, starožitnosti, design a sklo
dražebník: Aukční dům sýpka, s.r.o.   
datum: neděle 20. 2. 2011 v 13.30 hod.
místo: Palác žofín – Praha 1, Slovanský ostrov 226



Sbírka poválečného designu českého skla III

Již potřetí máme díky Aukčnímu domu Sýpka možnost nahlédnout do rozsáhlé sbírky českého skleněného designu a dokonce příležitost si z ní něco (nebo i všechno!) zakoupit.

Také tentokrát nás katalog aukce provází historií sklářské výroby posledních desítek let. Sbírka je to úctyhodná: jsou v ní zastoupeny mnohé známé sklárny, řada slavných výtvarníků, nespočet technologií.

Dodnes překvapuje škála tvarů a barev skla, jichž byli umělci ve spolupráci s mistry řemeslníky schopni dosáhnout. Nejen počet realizovaných návrhů, jejich široký výtvarný a technologický záběr, ale zejména precizní řemeslné zpracování, dokonalá surovina a originální výtvarné pojetí charakterizují české sklo, které je mezinárodně známým fenoménem. V souboru nabízeném v aukci převažují exkluzivně zpracované dekorativní výrobky, ale objevuje se i běžnější sériová produkce nebo naopak unikátní ateliérová díla.

Často se nesetkáváme s takto soustředěně budovanou kolekcí, při jejímž vytváření by se tolik myslelo na různé z faset poválečné sklářské výroby. Bylo ale skutečně z čeho vybírat, novodobá historie českého sklářského designu totiž nabízí nepřeberné množství vzorů. Pouze sběratel, který má o sklářské výrobě dobrý přehled a ví, kde předměty získávat, ale hlavně oplývá porozuměním pro krásu materiálu, z tak široké nabídky sestaví takto kvalitní soubor, jaký se zatím na třech aukcích představil.

Přeji aukci úspěch a novým majitelům skleněných děl hodně radosti z předmětů, z nichž mnohé jsou trvale zapsány do slavné historie českého sklářství.

Mgr. Milan Hlaveš, Ph.D., Uměleckoprůmyslové museum v Praze



Návrhy Adolfa Loose opět v nabídce Aukčního domu Sýpka


Aukční dům Sýpka představí na své 26. aukci unikátní nábytek významného umělce a architekta Adolfa Loose. Nabídka aukce navazuje na nabídku předchozí 24. aukce (30. 5. 2010), kde byly draženy mimořádné nábytkové kusy pro vilu Puschnitz, byt dr. Hirsche v Plzni a lampu pro interiér Müllerovy vily v Praze.
Na nadcházející  26. aukci, která proběhne 20. 2. 2011 v paláci Žofín, bude nabídnuta židle s područkami (pol. 207) navržená A. Loosem po r. 1900 a provedená vídeňskou firmou F.O. Schmidt v leštěném ořechovém dřevě s mosaznými botkami na nožkách a polstrovaným sedákem potaženým kůží a uchycený mosaznými cvočky. Druhým unikátním kusem je polohovatelné křeslo s čalouněnými polštáři. Křeslo pochází z vídeňského bytu Rudolfa Krause, jehož interiér navrhoval Adolf Loos v r. 1907. Křeslo je vyrobeno z tmavě mořeného dřeva, s polohovatelným opěradlem s kovovou zarážkou. Volně ložené polštáře sedáku i opěráku mají původní polstrování a čalounění, které vyrobil následovník Viktora Tepsera.
A. Loos (1870 – 1933) brněnský rodák, mimořádně významný architekt, teoretik, působil ve Vídni a v Čechách. Jeho tvorba je charakteristická racionálním přístupem s absencí dekoru a ornamentu. Byl zastáncem funkčních forem a vlastní krásy použitého materiálu. Jeho významné stavby – obchodní dům Goldman & Salatch ve Vídni z . 1910 a Müllerova vila v Praze z let 1928 – 1930 – byly předznamenáním éry funkcionalismu v celé Evropě.
Vizionářský postup tvorby A. Loose je v současnosti doceňován stále více a více, neboť jeho myšlení a tvorba je velmi blízké přístupům postmoderních umělců. Adolf Loos navrhoval všechny jednotlivé prvky interiéru, ale rád využíval osvědčených typů jednotlivých nábytkových kusů nejrůznějších stylů (například egyptských sedátek či trojnožek), které tvarově a materiálově upravoval. Pouze ojediněle přidával solitérní kusy dle vlastního návrhu.
Hlavním kritériem jeho tvorby bylo přiznání charakteru a vlastností použitého materiálu a snaha o sladění formy a funkce každého prostoru.
0 komentářů
přidat komentář

Související články