2. ročník České ceny za architekturu - podávání přihlášek

Zdroj
ČKA
Vložil
Tisková zpráva
18. 04. 17. 08:55
Harmonogram 2. ročníku České ceny za architekturu:

18. ledna 2017 – Tisková konference – Vyhlášení 2. ročníku ČCA 2017 a otevření přihlášek realizací do ČCA 2017
2. března 2017 – Vernisáž výstavy ČCA 2016, Galerie architektury Brno
3. března – 2. dubna 2017 – Výstava ČCA 2016, Galerie architektury Brno
31. března 2017 – Ukončení přijímání podnětů na přihlášení realizací od Akademie ČCA
21. dubna 2017 – Ukončení přihlášek do ČCA 2017 a ukončení přijímání nominaci na Výjimečný počin od Akademie ČCA
24. dubna – 31. května 2017 – Hlasování mezinárodní poroty o nominovaných projektech ČCA 2017
Červen 2017 – Nominační večer ČCA 2017 a Architekti na jedné lodi
Červen – říjen 2017 – Jednání poroty ČCA 2017 v ČR, výběr finalistů a držitele hlavní ceny ČCA 2017, Hlasování Akademie ČCA o cenách za Výjimečný počin, Výběr držitelů mimořádných cen
Listopad 2017 – GALAVEČER ČCA 2017

Držitel hlavní ceny a její finalisté budou představeni na slavnostním galavečeru, jenž se uskuteční na konci letošního roku. Stejně jako v úspěšném pilotním ročníku se cena ČKA opře o sedmičlennou mezinárodní porotu, odbornou akademii či celoroční a regionální propagaci architektury. Soutěžní přehlídka je otevřena architektonickým realizacím postaveným na území České republiky za posledních pět let. Přihlašování opět proběhne formou on-line formuláře a není spojeno s žádnými náklady ze strany soutěžících architektů. 
O výsledcích bude rozhodovat mezinárodní odborná porota, která v červnu 2017 do užšího okruhu vybere cca 50 nominovaných děl. Z tohoto okruhu porota následně vybere zhruba 5 až 10 prací, kterým bude uděleno čestné označení Finalista ČCA, a z nichž porota zvolí držitele hlavní ceny. Uděleny budou také ceny za výjimečný počin, jejichž výběr provádí Akademie a Grémium ČCA. Rozdány budou rovněž mimořádné ceny, jejich laureáty navrhují partneři ceny.

Práci českých architektů bude opět hodnotit sedm erudovaných zahraničních expertů. 
Členem mezinárodní odborné poroty pro rok 2017 je slovinský architekt Matija Bevk, specialista na významné veřejné zakázky a architektonické soutěže. V současné době se rovněž připravuje projekt nové čtvrti v pražských Modřanech podle urbanisticko-architektonické studie ateliéru Bevk Perović Arhitekti. Dalším porotcem je architekt Jiří Oplatek, který patří mezi nejvýznamnější české architekty působící v zahraničí, konkrétně ve švýcarské Basileji. Švýcarsko bude dále reprezentovat architektka Doris Wälchli, kterou českému publiku v roce 2013 blíže představila Galerie Jaroslava Fragnera. Bezesporu výraznou osobností bude také polský architekt a ilustrátor Jakub Szczęsny. Jeho patrně nejznámější realizací je tzv. Keret House, varšavské útočiště pro spisovatele na cestách. Dům je postaven na téměř nemožném místě – uzoučké proluce ve stávající historické zástavbě v centru Varšavy, jejíž šířka se pohybuje mezi pouhými 92 a 152 centimetry! Sekci krajinářské architektury v porotě zastupuje Holanďan Eelco Hooftman, který je zakladatelem světově respektovaného krajinářského studia – GROSS.MAX. v Edinburghu. Druhou dámou v porotě bude Marianne Loof z Nizozemska, která je partnerkou velkého architektonického studia LEVS architecten v Amsterdamu. Českému publiku ji blíže představil cyklus přednášek Dutch Ladies z roku 2007, který uskutečnila Fakulta architektury ČVUT v Praze. 
Slovenská republika bude mít své zastoupení v podobě architekta Lubomíra Závodného, který má bohaté zkušenosti s porotováním podobných soutěžních přehlídek a současně je také držitelem několika slovenských oborových ocenění.

Více informací >
0 komentářů
přidat komentář

Související články