Vzdušný a světlem zalitý ateliérový byt

Source
tiskové materiály VELUX
Publisher
Jan Kratochvíl
02.12.2005 07:15
Dříve to bývala tmavá půda, kde se skladovaly nepoužívané věci. Dnes je z ní příjemný obytný prostor, který je doslova zaplaven světlem. Toho bylo dosaženo prosklenou střechou a použitím několika střešních oken. Tato velmi zdařilá rekonstrukce půdního prostoru proběhla v činžovním domě ze 30. let ve Vídni.


Skleněná střecha - dobrý nápad a skvělá konstrukce
Základní myšlenkou celé rekonstrukce bylo vytvořit interiér, který by působil uklidňujícím dojmem, v němž jsou harmonicky vyvážené všechny použité architektonické prvky. A zároveň navodit v tomto ateliérovém bytě pocit prostoru bez hranic. Proto byly nejprve odstraněny všechny zdi, které nebyly nosné, a tím se vytvořil jeden velký otevřený prostor obývacího pokoje. Pozoruhodné je však především řešení střechy. Celá její polovina je pokrytá tabulemi izolačního skla o rozměrech 4 x 1 m, které vpouštějí do místnosti dostatek světla. Dokonce i dva příčné nosníky jsou zhotoveny ze skleněných kvádrů, čímž umocňují vizuální dojem i optické vlastnosti skleněné střechy.

Soustava velkých střešních oken VELUX typu GGU s povrchovou úpravou z polyuretanu podtrhuje horizontální linku, na kterou navazují skleněné poličky knihovny. Jako sjednocující prvek působí skleněné spojovací klouby na knihovně a zrcadlové efekty vytvářející jednotlivé skleněné plochy.

Materiály a barvy použité v interiéru
Po pečlivých úvahách a posouzení celého projektu byla pro všechny prvky interiéru zvolena bílá barva v odstínu slonová kost. V tomto barevném provedení jsou jak koberce a kamenné podlahové krytiny, tak i všechny natírané plochy. To vše harmonicky doplňují i bílá střešní okna VELUX typu GGU. Interiéru dále dominuje sklo - příčné skleněné nosníky i krb je celý obestavený skleněnou stěnou. Jiné materiály jsou použity opravdu jen výjimečně. Autoři projektu záměrně zvolili sklo, protože díky němu mohli zvýšit celkový dojem a zachovat stylovou jednotnost. Hlavně vyhověli požadavku na zajištění dostatku světla.

Půdní prostor v Gloriettegasse ve Vídni je ukázkovým příkladem flexibility půdních prostor a jejich potenciálu s využitím přirozeného denního světla. Ocelové dveřní kliky a využití lesklých barev jen podtrhuje celkovou chladivou atmosféru prostoru, jeho elegantní minimalismus, který v žádném případě nepůsobí stroze, protože důsledně využívá jen kvalitních materiálů.

Skladovací prostory - tradiční využití půdních prostor
Tento projekt dokazuje, že půdní prostory v domech ze začátku 20. století je možné velmi dobře přeměnit na vysoce kvalitní bydlení, ve kterém není třeba dělat žádné kompromisy na úkor prostoru či světla. Tu a tam najde někdo odvahu (a dostatek finančních prostředků) a realizuje na střeše starší zástavby terasu, či zahrádku, ale takové projekty jsou ojedinělé. Obecně lze ale říci, že citlivá renovace půdního prostoru včetně úprav, které celý prostor prosvětlí a zajistí dobré odvětrávání, může každý půdní prostor umístěný ve starším domě z minulého století přetvořit na moderní bydlení splňující náročné požadavky na bydlení 21. století.

Fakta:
Architekt: Marterermoosmann
Zákazník: E. Winkler
Místo: Vídeň, Rakousko
Rok: renovace provedena 2001 (budova byla postavena v roce 1931)
0 comments
add comment