Druhý díl seriálu Stavíme s architektem: Limity a regulativy

Publisher
Tisková zpráva
03.08.2021 17:10

V úvodní epizodě nového videoseriálu Stavíme s architektem hovořil Jan Tesař o tom, jak vybrat stavební parcelu pro rodinný dům. Pozemku se bude věnovat i v díle druhém, a to z pohledu limitů a regulativů.

Každý pozemek má svá specifika a rozdílné podmínky, za jakých na něm lze stavět. Ty můžete vyčíst z územního plánu, který je uložen na odboru pro územní rozvoj či na místně příslušném stavebním úřadě, dostupný by měl být také na internetu. Dokážete se v něm však zorientovat?

„Každý uzemní plán je originál,“ říká český architekt Jan Tesař a podotýká, že při jeho zkoumání je potřeba se buď obrnit trpělivostí, nebo využít služeb architekta či jiného odborníka. Dále také upřesňuje, jak je to se závazností předpisů, které v územním plánu najdete – například kolik procent pozemku lze zastavět – a zda může tento dokument obsahovat i podmínky, které mu ze zákona nepříslušejí. Dozvíte se také, jak se územní plán liší od plánu regulačního a co je územně plánovací informace.

Vedle toho, že se s pomocí architekta lépe zorientujete ve všech předpisech a podmínkách, pomůže vám také navrhnout stavbu, která zapadne do takzvaného charakteru obce. Jako příklad Jan Tesař uvádí rodinný dům ve Struhařově, který podle regulativů musel mít právě jedno nadzemní podlaží a podkroví, investor však požadoval objekt s více patry. Jak se to nakonec architektům podařilo vyřešit? A proč je při stavbě rodinného domu důležité nepodceňovat dobré sousedské vztahy?

To vše se dozvíte na YouTube kanálu INTRO TV a webu INTROHOUSES.

0 comments
add comment

Related articles