Přednáška Ireny Murray-Žantovské Pavilon v pohybu

Source
Terezie Nekvindová, VVP AVU
Publisher
Tisková zpráva
08.05.2007 17:55
Lectures

Vážení kolegové, srdečně Vás zvu na přednášku ředitelky Britské architektonické knihovny
Královského institutu britských architektů (RIBA) Dr. Ireny Murray-Žantovské "Pavilon v pohybu: Česká kultura, ideologie a Expo 67", která se uskuteční k připomenutí 40. výročí Světové výstavy v Montrealu v roce 1967.
Přednáška se koná v pondělí 14. 5. v 18:00 v učebně č. 6 budovy Akademie výtvarných umění v Praze U Akademie 4.

Dr. Irena Murray-Žantovská

Pavilon v pohybu: Česká kultura, ideologie a Expo 67

Světová výstava Expo 67 v Montrealu, s více jak padesáti miliony návštěvníků, představovala výjimečnou politickou příležitost ekonomicky zvalorizovat českou a slovenskou kulturu na severoamerickém kontinentě.  Pod záštitou úspěchu československého pavilonu v Bruselu, montrealský pavilon architektů Miroslava Řepy a Vladimíra Pýchy se svou jednoduchostí a maximálním využitím daného prostoru, vytvořil ideální kontext pro výjimečnou expozici, jejíž intelektuální rozsah – od artefaktů Velkomoravské říše po experimentální multimedia diapolyekranu, polyvize a kinoautomatu –představoval nesporně jeden z vrcholů výstavy.
Kontakt většiny amerických a kanadských návštěvníků expozice s kulturami střední a východní Evropy byl omezen na náhodný či zeměpisně podmíněný kontakt s evropskou emigrací. Hravý, technicky a kulturně vysoce pokročilý svět československého pavilonu, se 7,5 miliony návštěvníků, třetí nejnavštěvovanější pavilon na Expu vůbec, radikálně a permanentně změnil představu o české a slovenské kultuře, respektive ji vytvořil.
Po skončení výstavy došlo dokonce k soutěži mezi kanadskými provinčními vládami pavilon zachovat.  Vítězem se nakonec stala nejmladší provincie v kanadské konfederaci, Nový Foundland (Newfoundland) která československý pavilon rozdělila na dvě části, z nichž hlavní dodnes slouží jako významné kulturní středisko v Grand Falls, dřevařské a papírenské komunitě 1800 km na východ od Montrealu. Tato zvláštní metonymie zdůrazňuje jak informativní, tak i transformativní potenciál české kultury.

Dr. Irena Murray-Žantovská, která dlouhá léta působila na McGill University v Montrealu, je od roku 2004 ředitelkou Britské architektonické knihovny Královského institutu britských architektů (RIBA). V letech 1991-93 byla kurátorkou putovní výstavy Český kubismus: Architektura a design 1918-1938, která se uskutečnila v Montrealu, v New Yorku a Filadelfii. Je editorkou monografie Moshe Safdieho (1996) a knihy Karel Teige: Modern architecture in Czechoslovakia (2000).
Přednášku k připomenutí 40. výročí Světové výstavy v Montrealu v roce 1967 pořádají Vědecko-výzkumné pracoviště a Škola architektury AVU.
0 comments
add comment