Meziválečná architektura Ostravska - pozvánka na komentovanou prohlídku

Source
Mgr. Petra Batková, NPÚ ÚOP v Ostravě
Publisher
Tisková zpráva
17.07.2019 15:40
Czech Republic

Ostrava

Ve čtvrtek 18. a v pátek 19. července 2019 se uskuteční komentované prohlídky výstavy Nová architektura mezi centry a periferiemi o prvorepublikové architektuře regionu. Instalací provede historik architektury a kurátor výstavy Martin Strakoš. Prohlídky začínají již ve 13:00 hodin ve výstavním prostoru ostravského pracoviště Národního památkového ústavu na adrese Odboje 1, Ostrava. Výstava potrvá do konce prázdnin. Pro tuto příležitost byl speciálně vyroben model Domu umění v Ostravě. Atmosféru dotvářejí dobové reklamy.
V letech první Československé republiky se prosazovaly tendence, aby se region na pomezí Moravy a Slezska kulturně emancipoval. Projevilo se to i při výstavbě budov pro kulturní účely. Nejvýznamnějším příkladem se stal Dům umění v Moravské Ostravě. V soutěži na výstavní pavilon uspěli architekti František Fiala a Vladimír Wallenfels, žáci Jana Kotěry. Ve své puristicky čisté realizaci vzdali jednak hold svému učiteli a zároveň vyjádřili svůj obdiv k moderní holandské architektuře a k její cihelné racionální linii. Model Domu umění je vyroben speciálně pro tuto výstavu.
Nová architektura se prosadila i v tištěných nebo zvukových médiích. Výběr z dobových reklam v úvodní části naší výstavy tvoří podklad pro černobílé panely s fotografiemi staveb. Tyto panely zprostředkovaly čtenářům výstavu Za novou architekturu, uskutečněnou v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu v květnu až srpnu 1940. V tísnivé atmosféře protektorátu nenechalo téma nové architektury nikoho na pochybách, že se týká obhajoby modernity, úzce spojené s érou první Československé republiky.
Expozice představuje prostřednictvím dobových fotografií a také několika modelů nejvýraznější díla té doby v oblasti sakrálních staveb, radnic, administrativních paláců, bytové výstavby, kulturních, sportovních i školských budov, urbanismu a industriální architektury pod zorným úhlem vývoje jednotlivých architektonických typů v kraji.
Prezentace se zaměřuje na stavby z Moravské Ostravy, Slezské Ostravy, Opavy, Krnova, Nového Jičína, ale i z nově formovaného města Českého Těšína. Cílem je prezentovat kvalitní architektonická díla regionu, z nichž mnohá zůstávají mimo širší povědomí.
Výstava akcentuje úspěchy a hodnoty zdejší architektonické kultury té doby a neskrývá ani její limity.
0 comments
add comment

Related articles