Zlatá triga Pražského quadriennale putuje do Ruska

Source
Jiří Borovička
Publisher
ČTK
18.06.2007 21:55
Czech Republic

Prague

Praha - Hlavní cena Zlatá triga 11. ročníku Pražského quadriennale putuje do Ruska. Na návrh mezinárodní poroty dnes v Praze ocenění této mezinárodní soutěžní výstavy scénografie a divadelní architektury převzali zástupci vítězné expozice.

Jedenáctičlenná mezinárodní porota, v níž Českou republiku zastupoval hudební skladatel a malíř Vladimír Franz, tak ohodnotila překrásnou syntézu mezi myšlenkou a jejím vyjádřením prezentovanou v prostoru jednoho pavilonu. Rozhodla i o dalších oceněních.
V konkurenci více než pěti desítek národních expozic získal Zlatou medaili za nejlepší scénické řešení Joao Mendes Ribeiro z Portugalska. Stejné ocenění za nejlepší kostým putuje do Mexika, čestné uznání za nejlepší divadelní architekturu dostalo Španělsko a za nejlepší expozici ve studentské sekci Scenofest bylo Zlatou medailí oceněno Lotyšsko.
Zlatými medailemi za nejlepší realizaci inscenace byli odměněni scénograf a výtvarník kostýmů Johannes Schütz a režisér Jürgen Gosh za Shakespearova Macbetha, který měl v düsseldorfském Schauspielhausu premiéru v roce 2005, a výtvarník a režisér Brett Bailey za projekt Oscara van Woensela nazvaný medEia, realizovaný v Jihoafrické republice.
Zlaté medaile za nejlepší užití divadelní technologie putují na Slovensko (Boris Kudlička) a na Tchaj-wan. Nejvýraznějším talentem ve studentské sekci Scenofest se stal Reinis Suhanovs z Lotyšska.
Současně byla předána cena UNESCO na podporu umění, udělovaná slibným talentům v oblasti výtvarného umění, nových technologií, performing arts i jako podpora jejich další umělecké a výtvarné tvorby. Vytvořena byla v roce 1991 a na Pražském quadriennale se udělovala už v roce 1999. Pětičlenná porota, ve které byl také vedoucí katedry scénografie na pražské divadelní fakultě Jan Dušek, ji letos udělila hned pětkrát Katedře divadla Fakulty umění Univerzity Chile, Divadelní fakultě Akademie múzických umění v Praze, školní expozici Korejské republiky a studentům z Řecka a Srbska.
Od roku 1992 byla cena UNESCO udělována každé dva roky na prestižních mezinárodních akcích - výstavě Expo v Seville, mezinárodním divadelním festivalu v Bogotě, trhu afrických divadelních umění v Abidjanu či mezinárodním divadelním festivalu Baltic House v Petrohradě.
Organizátoři Pražského quadriennale, které je největší přehlídkou svého druhu na světě, akreditovali v Průmyslovém paláci na holešovickém Výstavišti na 5000 účastníků z šesti desítek zemí. Podle ředitele Ondřeje Černého se vyplatilo, že letos poprvé vykročila projektem Praga Theatralis mimo prostor Průmyslového paláce, kde má quadriennale tradiční zázemí, a oslovila nejširší veřejnost v centru města. I letošní ročník je rozdělen do tří linií: sekce národních expozic, studentské sekce Scenofest a sekce architektury a technologie.
0 comments
add comment