- Za jeho éry pokračovala obnova Hradu, která započala již po listopadu 1989, kdy se tradiční sídlo hlavy státu začalo z nedobytné bašty proměňovat v místo otevřené veřejnosti.
- Loni byly zpřístupněny opravené Jižní zahrady. Vrátila se jim původní podoba, kterou jim ve 20. letech 20. století vtiskl slovinský architekt Josip Plečnik, jenž pracoval pro prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Rekonstrukcí prošla také Zlatá ulička.
- Dokončena byla oprava poslední části Starého královského paláce (2009), zrekonstruován byl renesanční Ústav šlechtičen v Jiřské ulici, klasicistní Richterova vila a přilehlá Svatováclavská vinice (2008). Na sídlo prezidenta byla v roce 2005 přestavěna bývalá Lumbeho vila.
- Z iniciativy první dámy Livie Klausové se v roce 2010 vůbec poprvé v historii otevřely takzvané produkční zahrady, kde se pěstují rostliny pro výzdobu Hradu. Součástí zahrad, sousedících s prezidentskou vilou, je i Masarykův včelín či unikátní vodní nádrž z doby Rudolfa II.
- Klausová se v roce 2007 zasloužila o nové zpřístupnění Masarykovy vyhlídky v horní části Jeleního příkopu, včetně vybudování nové přístupové cesty. Do projektu zapojila i studenty.
- Úpravy se nevyhnuly ani zámku v Lánech, kde první dáma zrealizovala opravy reprezentačních prostor či původního nábytku. Ve zkrášlování prezidentského sídla navázala na práci svých předchůdkyň Olgy Havlové i druhé manželky Václava Havla Dagmar.
- Co se týká kultury na Hradě, mají odborníci Klausův styl za více konzervativní a tradiční. Jako milovník jazzu inicioval prezident již v roce 2004 koncerty Jazz na Hradě nebo cyklus Hudba Pražského hradu. Pokračují i divadelní Letní shakespearovské slavnosti.
- Hrad musely naopak v roce 2004 opustit dva uznávané festivaly - festival etnické hudby Respect a mezinárodní festival Struny podzimu. Neprodloužení smlouvy potkalo také galerii Leica, která sídlila v Nejvyšším purkrabství Pražského hradu.
- Významným počinem se v roce 2004 stalo otevření stálé expozice Příběh Pražského hradu, která je průběžně doplňována.
- V roce 2011 se do kaple svatého Kříže po dlouhých 21 letech vrátil cenný Svatovítský poklad. Hned dvakrát (v letech 2003 a 2008) byly na Hradě vystaveny i české korunovační klenoty.
- Vleklý spor o vlastnictví katedrály svatého Víta v areálu Hradu ukončili v roce 2010 Klaus a tehdejší pražský arcibiskup Dominik Duka podpisem prohlášení o úpravě vztahů při péči o chrám.
- Z dalších projektů sklidila ohlas výstava Carský dvůr pod žezlem Romanovců (2011), výstava relikviáře svatého Maura ze zámku Bečov na Karlovarsku (2010) či Karel IV., císař z Boží milosti (2006).
- V retrospektivách se představili umělci, kteří jsou sázkou na jistotu: Josef Čapek (2010), dvorní malíř Rudolfa II. Hans von Aachen (2010), Emil Filla (2007) nebo Zdeněk Burian (2005).