Olomouc - Olomoucký vrchní soud dnes po několikaleté přestávce znovu otevřel vleklý spor mezi radnicí a architektem Janem Šépkou o výměnu lamp na Horním náměstí v historickém centru Olomouce. Podle soudu se dosud nepodařilo věc urovnat mimosoudní cestou, obě strany trvají na odvolání proti rozsudku krajského soudu. Ten v roce 2016 uvedl, že město výměnou lamp porušilo práva autorů a uložil mu zaplacení 100.000 korun včetně omluvy. Podle rozsudku však původní lampy město na Horní náměstí vracet nemusí. Případ dnes vrchní soud odročil na 21. listopadu, kvůli stávce soudního personálu se totiž nestačil seznámit s čerstvě doručenou listinou.
Spor se vede o výměnu lamp Thorn za svítidla UrbanStar; město k tomuto kroku i přes nevoli památkářů a autorů rekonstrukce Horního náměstí přistoupilo v roce 2014. "Do dnešního dne nevíme, proč byly z náměstí odstraněny. Důvod, že byly ve špatném stavu, neobstojí i kvůli důkazním fotografiím. Lampy, které jsou tam dnes, dávají úplně stejně světla jako původní 'sirky', nedošlo tedy ani k navýšení osvětlenosti. Zajímalo by mne, jak město vysvětlí, že odstranilo a sešrotovalo veřejný majetek v podobě 33 designových lamp," řekl dnes ČTK Šépka.
Argumentuje přitom tím, že podle soudního znalce bylo poškozeno autorské dílo. "Jde mi o to, aby se náměstí vrátilo do nějakého stavu, které bude odpovídat našim autorským parametrům - buď osazením lampou Thorn; i když se lampa nevyrábí, lze udělat repliku, nebo je tady atypická lampa a vytvořený prototyp, o které jsme řadu let s městem jednali," doplnil architekt.
Podle jeho obhájce Františka Vyskočila dosavadní jednání dopadla nezdarem. Podle něj jde o osobnostní autorská práva chráněná ústavními zákony, po městu proto požadují povinnost uvést náměstí do původního stavu. Podle právního zástupce radnice Petra Konečného jde pro město o precedentní věc. Dosavadní jednání byla podle něj vedena s poctivým úmyslem, zkomplikovala je však řada okolností včetně výměny vedení radnice. Zásadním problémem je podle něj i ekonomická stránka. "Je nemyslitelné vracet se ke starým lampám z 90. let nevyhovujícím technicky i designově - i občané poukazovali na jejich nesvítivost," podotkl právní zástupce. Poukázal i na to, že jednotný názor s Šépkou nemá ani druhý spoluautor díla.
Spor už se táhne osm let, žalobu ohledně ochrany autorského práva podal architekt v červenci 2014, kdy město výměnu lamp zvažovalo. To se však nelíbilo památkářům ani autorům rekonstrukce Horního náměstí. Soud kvůli sporu o podobu osvětlení v roce 2014 vydal předběžné opatření a výměnu lamp do vyřešení sporu zakázal, město však využilo mezery v řízení a lampy Thorn v září 2014 nechalo rychle vyměnit.
Podle Jana Šépky je spor důležitý i po tolika letech. "My jsme si možná odvykli architekturu posuzovat jako umělecké dílo, které má nějakou hodnotu. Je to škoda," uvedl Šépka. Dodal, že vážit si nějaké hodnoty je přitom důležité nejen pro něj jako autora, ale i pro architektonickou obec a pro občany.