V Prachaticích začne výstava Ikony 20. století - český kubismus

Publisher
ČTK
29.07.2016 08:30
Prachatice - Prachatická Galerie Neumannka chystá výstavu Ikony 20. století - český kubismus. Návštěvníci uvidí solitérní kusy nábytku a interiérové doplňky z keramiky, skla a kovů včetně vybraných předmětů z tvorby předních českých kubistických architektů a designérů. Vernisáž bude v pátek v 18:00. ČTK to řekl majitel galerie a kurátor výstavy Jakub Nepustil.


"Pro český kubismus jsou typické zejména ostré hrany, průniky ploch, krystalické struktury. Takové prvky lze pozorovat i na kubistickém nábytku a porcelánu, který bude na výstavě," uvedl Nepustil. Vrcholným dílem české kubistické architektury je pražský Dům u Černé matky Boží.

Na výstavě bude k vidění dílo architektů a designérů Pavla Janáka, Josefa Gočára a Vlastislava Hofmana. "Všichni pánové byli architekti objektů, ale v domech, které navrhli, se často stávali i bytovými architekty. Byli autory vybavení bytů do posledního popelníčku," uvedl Nepustil.

Český kubismus je podle Nepustila unikátní hnutí, které se zrodilo v Praze kolem roku 1910. Skupina mladých avantgardních architektů a umělců aplikovala převratné kubistické principy v architektuře a užitém umění. "Čeští kubisté se, každý svým způsobem, snažili narušením vertikál a horizontál rozbít konvenční pojetí designu a architektury, uvolnit či zachytit v pohybu vnitřní energii hmoty a dát předmětům, se kterými člověk přichází denně do styku, podobu dynamického uměleckého díla," řekl Nepustil.
0 comments
add comment

Related articles