Trikolora v Litomyšli svítí podle odpůrců stále hodně

Publisher
ČTK
07.06.2019 16:15
Czech Republic

Litomyšl

Litomyšl - Litomyšl na Svitavsku stále řeší intenzitu záření Trikolory, jednou již snížila její jas. Lidem, kteří v okolí bydlí, světlo však stále vadí. Světelný sloup od Václava Cíglera a Michala Motyčky město odhalilo u autobusového nádraží loni v říjnu ke 100 letům státnosti. ČTK to řekl starosta Daniel Brýdl (Generace 89).


Trikolora je v českých barvách, bílé, červené a modré, a svítí asi na třetině sloupu. Dílo stálo milion korun, 800.000 korun zaplatili dárci.

"Jako kompromis pro odpůrce a příznivce Trikolory pořídíme speciální barevnou fólii, která se nalepí přes nasvícenou část díla. Vrstva má propouštět jenom zlomek současného záření směrem k obytné zástavbě, takže dojde ke snížení světelného smogu," uvedl starosta.

Na začátku ledna technici snížili intenzitu záření na deset a 30 procent původních hodnot u červeného a bílého světla, modré světlo dokonce svítí na jednom procentu své původní síly. V květnu se radní zabývali podnětem dvou lidí, kteří chtěli Trikoloru zhasnout úplně nebo přemístit jinam. Fólie se městu zdají jako vhodný kompromis.

"Polepy budou v červené, modré a bílé variantě a umělecké dílo tak bez zvýšení záření zvýrazní přes den, kdy jsou barvy Trikolory matné a hůře viditelné," řekl starosta.
0 comments
add comment