Symposium k poctě Alfreda Neumanna ve vile Stiassni

Source
Národní památkový úřad, ÚOP v Brně
Publisher
Tisková zpráva
07.05.2018 17:05
Czech Republic

Brno

Alfred Neumann

Ve čtvrtek 10. května 2018 se od 9:30 hodin v brněnské vile Stiassni uskutešní symposium k poctě izraleského architekta Alfreda Neumanna. Záštitu nad symposiem laskavě poskytl JUDr. Bohumil Šimek, hejtman Jihomoravského kraje.
Alfred Neumann je znám jako architekt, jehož proslavily především stavby v Izraeli, Paříži či Alžíru, ovšem silně spjat je i s Československem a Brnem. Ač vídeňský rodák, prožil část svého života právě v Brně, kde vystudoval německou státní průmyslovou školu a pokračoval na Německé vysoké škole technické. Po dokončení studií na vídeňské Akademii, již absolvoval pod vedením Petera Behrense, se do Brna opakovaně vracel, a ačkoli je zde dosud identifikovaná jen jediná realizace, část jeho návrhů byla určena právě pro Brno.
Kromě architektury se věnoval i návrhům nábytku, působil v Paříži, Berlíně, více než 2 roky strávil i v Kapském Městě v jižní Africe. Po návratu do Československa byl kvůli svému židovskému původu deportován do Terezína, s koncem války se mu však podařilo vrátit se do Brna. V roce 1947 reprezentoval tehdejší Československo na srazu Congrès International d'Architecture Moderne (CIAM) v anglickém Bridgwateru. Změna režimu po únoru 1948 jej přiměla k emigraci a útočiště našel v Izraeli, kde žil a tvořil až do roku 1965. Právě Izrael je místem, kde se Neumannovy kvality projevily v největším měřítku – podílel se zde na urbanistickém plánování, vyučoval, založil vlastní ateliér. Mezi jeho nejvýznamnější stavby patří například radnice ve městě Bat Jam, nebo důstojnická škola v Micpe Ramon. Jeho poslední izraelská realizace – strojní fakulta Techionu – byla provázena značnými komplikacemi, které jej nakonec přiměly Izrael natrvalo opustit a přesídlit do Kanady, kde získal profesorský post na univerzitě v Quebecu. Prožil tam však pouhé 3 roky, ve věku 68 let umírá na rakovinu plic.
Život a dílo tohoto slavného architekta představí mimo jiné jeho žáci a přímí spolupracovníci – Zvi Hecker a Rafi Segal. Ze zahraničí se dále zúčastní Ines Weizman, profesorka z univerzity Bauhaus ve Výmaru, ředitel vratislavského Muzea Architektury Jerzy Ilkosz a Ita Heinze Greenberg, profesorka z ETH v Curychu. Za českou stranu přednesou příspěvky o Afredu Neumannovi Tadeáš Goryczka z Kabinetu architektury v Ostravě a Vladimír Šlapeta, působící na brněnském pracovišti NPÚ.

Program symposia:

9:30 - ZAHÁJENÍ
Naděžda Goryczková (CZ)
Zvi Hecker (DE)

10:15 - BLOK 1: Alfred Neumann, život a dílo – moderuje Tadeáš Goryczka
Rafi Segal (USA): Humanizace prostoru: proporce a vzory v díle Alfreda Neumanna
Vladimír Šlapeta (CZ): Alfred Neumann a Brno
Ita Heinze Greenberg (CH): Stát Izrael / stav Izraele: 1949–1966
Ines Weizman (DE): Sledování moderní architektury v pohybu

12:10 - pauza na oběd

13:05 - BLOK 2: Reflexe díla Alfreda Neumanna – moderuje Petr Svoboda
Jerzy Ilkosz (PL): Soutěž z roku 1927 na návrh budovy městského úřadu a hasičské zbrojnice ve Vratislavi
Jadwiga Urbanik (PL): Vratislavský modernismus (na příkladu tvorby Ernsta Maye)
Jan Slezák (CZ): Život v Neumannově interiéru
Tadeáš Goryczka (CZ): Znovuobjevování Alfreda Neumanna

15:00 - ukončení syposia

Registraci je nutné provést pomocí on-line formuláře.
Projekt se uskutečňuje za finanční podpory statutárního města Brna a Jihomoravského kraje.

Více informací >
0 comments
add comment

Related articles