Studenty architektury zajímá osud průmyslových staveb

Publisher
ČTK
06.06.2011 16:50
Czech Republic

Prague

Praha - Originální nápady studentů se staly významnou součástí letošního Bienále industriální stopy, které seznamuje s možnostmi nového využití a ochrany památek průmyslové architektury, řekl dnes novinářům Benjamin Fragner z Výzkumného centra průmyslového dědictví ČVUT, které je spolupořadatelem bienále. Studenti organizují konference i workshopy, na nichž se zabývají třeba záchranou Císařského pivovaru v Buštěhradě, ale i osudem pražského Nákladového nádraží Žižkov.
      "Studenti jsou letos hybatelé industriálních stop," řekl Fragner na setkání s novináři, které se odehrálo ve zrekonstruované budově Vršovické vodárny v pražském Braníku. Názory a představy vyrůstající generace odborníků se podle něj ukážou třeba na workshopu věnovaném problematice historického nádraží na Žižkově. Studenti chtějí svou prací ukázat možné cesty využití této funkcionalistické stavby, které hrozí likvidace.
      Ministerstvo kultury nedávno uložilo památkářům, aby znovu přezkoumali památkovou ochranu stavby. Nádraží má podle plánu developera ustoupit výstavbě nové čtvrti a silnice, s níž počítá i návrh územního plánu města. Záměr vyvolal řadu kontroverzí.
      Studentské projekty naznačují také budoucí vzhled a funkci kladenské Vojtěšské hutě. Mladí architekti jsou podle Fragnera navíc iniciátory mezinárodní konference s názvem Průmyslové dědictví - na hraně..., která se v rámci bienále uskuteční v říjnu v Národním technickém muzeu v Praze.
      Letošní šestý ročník bienále vyvrcholí na podzim. Po celý rok pak může odborná i laická veřejnost na mnoha místech republiky navštívit řadu přednášek, prezentací, workshopů, výstav i kulturních akcí a zapojit se do diskuse s  odborníky, investory i úředníky. Hovoří se o smyslu záchrany průmyslového dědictví, o udržitelném rozvoji sídel a krajiny i o nových rolích a využití průmyslových staveb a úloze státních a soukromých institucí.
      V Praze bienále návštěvníky zavede mimo jiné na výstavu do Galerie Jaroslava Fragnera. Řada akcí se uskuteční na Ostravsku. Veřejnosti se představí projekt obnovy a zpřístupnění Dolní oblasti Vítkovice, na níž se podílí architekt Josef Pleskot. Průmyslový areál se v budoucnu promění v místo pro kulturní a společenské setkávání lidí. Pleskot a další odborníci vystoupí na konferenci v Kladně, kde občanská sdružení v průběhu podzimu uskuteční dvě desítky akcí. Na listopadové konferenci v Kostelci nad Černými lesy se zase diskutující zamyslí nad pohnutým osudem historických komínů.
0 comments
add comment