Litoměřice – Stará radnice v Litoměřicích, v níž sídlí muzeum, byla prohlášena národní kulturní památkou. Zvyšuje se tak ochrana renesanční budovy, kde letos skončila rozsáhlá rekonstrukce. Návštěv- níci se do objektu podívají po Novém roce. V přízemí se teď instaluje výstava. Stálá expozice se připravuje, hotová bude na přelomu let 2025 až 2026. ČTK to dnes řekl ředitel muzea Tomáš Wiesner.
Národní kulturní památka je definována jako kulturní památka, která je nejvýznamnější součást kulturního bohatství národa. "Zásadně se pro nás nic nemění, všechny práce v objektu musíme konzultovat s památkáři, což jsme doteď činili," uvedl Wiesner. Budovu vlastní město, muzeum zřizuje Ústecký kraj. "Pro město prohlášení radnice za národní kulturní památku znamená zejména prestiž a závazek, aby nepolevilo v péči o památky," řekla ČTK mluvčí radnice Eva Břeňová.
Rekonstrukce objektu trvala dva roky. Náklady činily 53 milionů korun, sedm milionů korun zaplatila radnice, zbytek pokryla evropská dotace. K jedné z nejcennějších památek ve městě přibyl prosklený výtah a moderní technika. Síť kabelů umožňuje celoplošné wi-fi pokrytí po celé budově ze 14. století či nasvícení exponátů podle potřeb. Klimatizovaná je jedna místnost, kde bude nejstarší gotické umění. Opravit se muselo prakticky vše s výjimkou fasády, kterou stavbaři opravili před 11 lety.
V přízemí je prostor pro kavárnu a recepci, celé první patro jsou výstavní plochy, druhé patro obsadí stálá expozice, která se bude věnovat historii pivařského a vinařského regionu. Lidé se mohli do budovy podívat v září při mimořádných komentovaných prohlídkách, o které byl velký zájem.
Od počátku roku 2024 bude možné navštívit interiéry, které jsou dosud v čisté, nezastavěné podobě, a také nahlédnout do jedinečného zasedacího sálu, kterému zásah restaurátorů dodal původní barevnost. Historii a průběh rekonstrukce památkově chráněné stavby pak přiblíží výstava, která je součástí návštěvnické trasy. Prohlídku lze objednat v pokladně muzea. Prohlídky se budou konat od úterý do pátku mezi 12:30 a 14:30 a o víkendech od 8:30 do 12:30.
Architekti nyní připravují projekt nové stálé expozice. Její pořízení bude stát 43 milionů korun, Ústecký kraj na to získal dotaci z evropských fondů. "Musí se udělat velmi pečlivě, protože tu bude dalších 30 let," uvedl ředitel.
Vláda minulý týden schválila prohlášení 14 historických radnic, pomníku krále Jiřího z Poděbrad v Poděbradech, hradu a zámku Poběžovice a dvou historických tramvají za národní kulturní památky. V Ústeckém kraji se národní kulturní památkou stala ještě radnice v Kadani.