Rostoucí cena plynu vyvolává zateplování a topení uhlím

Publisher
ČTK
28.09.2005 12:35
Czech Republic

Hodonín

Na jihu Čech kvůli drahým energiím roste zájem o zateplování domů

ČESKÉ BUDĚJOVICE - Lidé v Jihočeském kraji se snaží šetřit na teple a čím dál více zavádějí úsporná opatření. Nejčastěji majitelé své byty a domy zateplují, a regulují tím odběr tepla. Důvodem je rostoucí cena nákladů za vytápění, hlavně dražší plyn a elektřina. Tepelná ochrana domu přitom může podle odborníků ušetřit až 30 procent nákladů za teplo. Vyplývá to z ankety ČTK.
Mnoho zájemců o zateplení příbytku, hlavně obvodového pláště a střechy, ale stále odrazuje pořizovací cena, která se u rodinného domu pohybuje od zhruba 150.000 do 200.000 korun. Specialisté ale tvrdí, že vložená investice se v úsporách vrátí během několika let. Například zateplení většího rodinného domu se podle nich zaplatí obvykle do deseti let.
"Rozhodli jsme se pro zateplení hlavně kvůli drahé elektřině. Před léty nás nalákali na přímotopy a nyní je to nejdražší topení. Sice to zatížilo náš rodinný rozpočet, ale už po roce jsme za elektřinu platili míň," řekl čtyřiačtyřicetiletý Jindřich Kouba z Prachatic, který bydlí v rodinném domě.
Vytápění a ohřev užitkové vody tvoří podle analýz až čtyři pětiny spotřeby energie domácnosti. Podíl tepla se přitom na celoročních nákladech za energii pohybuje v rozmezí od 30 do 50 procent. Úspory přinášejí i zdánlivé maličkosti. Výrazně snížit náklady pomůže správné utěsnění oken a dveří, montáž okenic, vnější žaluzie či zasklení balkonu. Ušetří se tím asi 25 procent výdajů za teplo.
"Zájem je určitě velký. Letos jsme již dva domy zateplovali a dvě další zakázky jsme museli odříct. Zateplují hlavně ti, co topí plynem. Kvůli zdražení to mají dobře spočtené," řekl ČTK stavební specialista Jiří Lojík, který podniká na Strakonicku.
Podle Pavla Meda z Cechu pro zateplování budov roste každoročně počet zateplených metrů čtverečních domů o pět až deset procent. Loni stavebníci zateplili okolo devíti milionů metrů čtverečních, letos to bude asi jen o dvě procenta více. Tempo prací podle Meda brzdí restriktivní politika státu, který na sanaci, především panelových domů, uvolňuje málo peněz. Česká republika ale i přesto drží v přepočtu zateplené plochy na jednoho obyvatele prvenství mezi státy bývalého východního bloku. Tuzemští stavebníci předčili dokonce i Německo.
"Nejlépe z našich sousedů jsou na tom Rakušané. U nich se však zatepluje již 20 až 25 let, u nás posledních deset let," uvedl Med. Pozitivní podle něj je, že stále roste tloušťka zateplení, čímž se rapidně zvyšují úspory. Rok od roku se pak zlepšuje také kvalita systémů používaných pro tepelné obklady.
Jan Běhavý


Na Vysočině stoupá prodej uhlí, lidé plánují i zateplení domů

JIHLAVA - Kvůli chystanému říjnovému zdražení plynu na Vysočině v těchto týdnech výrazně stoupá prodej uhlí. Uhelné sklady v menších městech mají i dvojnásobné množství objednávek než loni. Z ankety ČTK vyplývá, že obyvatelé stále častěji uvažují o zateplení domů. Za opatření, která mohou uspořit až pětinu tepla, ale nejprve musejí vydat desítky tisíc korun.
"Zpátky k uhlí přešlo hodně lidí, zájem je o 100 procent vyšší," řekla ČTK Ludmila Šavlová z uhelných skladů v Humpolci na Pelhřimovsku. Lidé kupují hlavně nejlevnější hnědé uhlí. "Kdo má litinový kotel, bere koks. Pak vynáší méně popela," podotkla. Z obavy před nedostatkem uhlí se lidé domlouvají s několika firmami Málo šancí na změnu topiva mají obyvatelé činžovních domů ve velkých městech. Jihlavské uhelné sklady odhadují zvýšení prodeje asi o třetinu.
Spalování uhlí zhorší životní prostředí v obcích. "Myslím, že je potřeba šetřit, ne topit levněji," míní Zbyněk Bouda z Energetické agentury Vysočiny. Zateplení rodinného domu se 120 metry užitné plochy, postaveném v 70. letech minulého století, vyjde asi na 150.000 korun. K obvodovým zdem se přidá izolační vrstva skelné vaty nebo polystyrenu, která se většinou připevňuje síťovinou a omítkou. Domácnost tak ušetří 15 až 20 procent tepla. Podle Jaroslava Emmera z agentury je spornější výměna oken; návratnost investice odhadl na 50 let.
Stavební firmy budují domy podle norem. Mimořádná opatření proti úniku tepla se nedělají, protože by zvyšovaly ceny bytů. Podle stavbařů se přesto staví kvalitněji než v minulém století.
Zateplováním se zabývá jihlavská společnost Tepiz. Podle asistentky Šárky Bauerové poptávka v poslední době roste. Teplo chtějí šetřit obyvatelé rodinných i činžovních domů. Opatření se ale nemohou provádět v zimě, proto podnik zakázky přesouvá i na příští rok.
Investice do zateplení chystají bytová družstva, pokud se na nich nájemníci domu shodnou a jsou ochotni je platit. Stavební a bytové družstvo Rozkvět se stará o byty na Jihlavsku. Na panelové domy využije úvěry, u nichž čtyři procenta úroků dotuje stát.
Družstvo nyní začíná zateplovat čtyři domy v Demlově ulici v Jihlavě. Vymění u nich i okna, vstupní dveře a opraví balkony. Investice na jeden dům s 18 byty se budou pohybovat kolem tří milionů korun. Jedna rodina pak musí do 15 let splatit asi 150.000 korun. "Někdo to chce, někdo ne," podotkl náměstek Pavel Janisch. V poslední době se ale o program zajímá stále více nájemníků.
Věra Stejskalová
0 comments
add comment