Praha udělala první krok k dostavbě Staroměstské radnice

Publisher
ČTK
12.02.2008 23:00
Czech Republic

Prague

Praha - Pražský magistrát udělal první konkrétní krok k případné dostavbě Staroměstské radnice a obnově jejího okolí. Městská rada dnes schválila postup, podle něhož se připraví výstava předchozích soutěžních návrhů, uspořádá se odborná konference a náměstí projde stavebním a historickým průzkumem, informoval novináře magistrát. Vše bude pod dohledem odborné pracovní skupiny.
    Pokud by diskuse dospěla k názoru, že nejlepším řešením je dostavba Staroměstské radnice, budou vypracovány podmínky soutěže. Vyhlášena by byla do poloviny října příštího roku, výsledky by měly být známy ještě tentýž rok.
    Staroměstskému náměstí odborníci říkají pražské Pompeje. Nejprve se shrnou dosavadní průzkumy náměstí, nově je prozkoumají archeologové. Z výsledků by mělo vyplynout mimo jiné to, jaký by měl být na náměstí mobiliář, dlažba, zeleň a osvětlení. Odborníci by se měly zabývat i reklamou, dopravou, restauracemi a trhy.
    Od roku 1901 do roku 1967 se na dostavbu radnice uskutečnilo sedm soutěží, žádná z nich neměla vítěze. "Proto nepůjdeme cestou jednoduchého vypsání další architektonické soutěže na dostavbu radnice, ale v  nejširší veřejné i odborné debatě se pokusíme posoudit optimální potřeby a možnosti využití tohoto prostoru v kontextu náměstí i širšího centra Prahy," uvedl primátor Pavel Bém (ODS). Nejde o to za každou cenu měnit tvář náměstí, ale citlivě ji doplnit a sladit s potřebami současných lidí, dodal.
    Se staronovou myšlenkou na dostavbu radnice přišla před obecními volbami pražská ODS. Loni hovořili městští politici o mezinárodní architektonické soutěži, která měla být vypsána už letos. Nad současnými plány se pozastavuje opoziční ČSSD.
    "Myslíme si, že je nejprve třeba zadat vypracování studie, která zjistí, zda je z funkčního nebo architektonického hlediska dostavba radnice nezbytná. Park by v této oblasti určitě posloužil lépe," řekl ČTK místopředseda socialistických zastupitelů Miroslav Poche. Sociální demokraté říkají, že Praha potřebuje investovat peníze do jiných věcí, než je případná dostavba radnice.
    Na místě zničené části radnice, která nebyla původní, ale pocházela z  19. století, vznikl park po druhé světové válce. Prostranství je tak vedeno i v územním plánu.
    V komisi, která má na současný postup případných změn náměstí dohlížet, je například archeolog Zdeněk Dragoun, ředitel Národního památkového ústavu Pavel Jerie a ředitel jeho pražského pracoviště Michael Zachař, ředitel magistrátních památkářů Jan Kněžínek, historik umění Jiří Kotalík, historik architektury Zdeněk Lukeš a ředitel Národní galerie Milan Knížák.
0 comments
add comment

Related articles