Praha připravuje dokumenty pro stavební povolení Vltavské filharmonie


Praha - Magistrát hlavního města Prahy začal připravovat dokumenty nutné pro získání stavebního povolení pro novou budovu Vltavské filharmonie u stanice metra C Vltavská. Bez podrobné architektonické studie nemůže město začít stavět. Praha již podala žádost o posouzení vlivu na životní prostředí (EIA). Novinářům to dnes řekli primátor Bohuslav Svoboda (ODS), jeho náměstci Petr Hlaváček (STAN) a Jiří Pospíšil (TOP 09) a vedoucí projektového týmu Vltavské filharmonie Martin Krupauer. Stavba, na jejíž dokumentaci nyní pracují architekti, by měla začít v roce 2027 a skončit o pět let později. Náklady by měly činit asi 12 miliard korun. Autory filharmonie jsou architekti dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG).


"Máme zpracovanou projektovou dokumentaci a máme vybrané místo. Dokončená je architektonická studie tak, abychom zažádali o územní rozhodnutí, a to už není cesty zpět. Dostali jsme se do fáze, kdy projekt přestává být snem," řekl Svoboda.

Odborníci nyní pracují na vytvoření technické dokumentace, v příštím roce na podzim by město podle Krupauera mělo začít žádat o stavební povolení. V roce 2026 by pak mělo mít hotovou dokumentaci a mít stavební povolení, aby se v roce 2027 začalo stavět.

Při dokončení podrobné architektonické studie filharmonie nechalo město detailně propracovat jednotlivá provozní, konstrukční, funkční a technická řešení. Objem budovy se postupně zvětšil o 13 procent. Vliv na cenu stavby má ale i inflace a zdražení stavebních prací a materiálů. "Soutěžní návrh v dubnu 2022 předpokládal náklady na projekt ve výši 9,4 miliardy Kč. Odhad nákladů na realizaci budovy podle podrobné architektonické studie se v září 2024 pohybuje na úrovni 11,65 miliardy Kč. Dnes mluvíme o národním hudebním centru," uvedl Krupauer.

Filharmonie je podle něj koncipována jako maximálně otevřená a její ambicí je přilákat nejen milovníky klasické hudby, ale také obyvatele a návštěvníky Prahy. Nabídne velkorysé veřejné prostory s parkovými úpravami a lavičkami k posezení, prostorné foyer s kavárnou a dvě střešní restaurace s krásnými výhledy na Prahu.

Budova bude sídlem dvou orchestrů, protože zde budou sídlit Česká filharmonie a Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK. Podle Krupauera zde budou mít hudebníci odpovídající prostory pro svou práci, ale také pro vzdělávací programy. Budou zde zkušebny a menší výukový sál, který budou moci využívat nejenom hudební školy.

Střecha je pojatá jako pokračování veřejného prostoru a náměstí, bude částečně ozeleněná a z větší části pobytová. Na její vrchol bude možné vystoupat buď atraktivními jezdícími schody, nebo po střešních ochozech.

Uvnitř bude pět plně funkčních sálů, včetně zkušebny orchestrů, kulturního hubu a dalších prostor, které bude možné přes den využívat. "Jsme schopni přivítat a pozvat asi 6500 osob, které si mohou dům užívat, aniž by se vzájemně rušili," řekl Krupauer.

Hlavní sál bude pro 1800 posluchačů a už je technicky a akusticky navržený, a to i takové části jako druh dřeva obložení nebo větrání. Dřevo i rostliny na budově by měly být z Šumavy. Komorní sál bude kamenný, vše se podle odborníků vztahuje k historii Prahy. Multifunkční sál bude kovový, industriální a odkazuje k průmyslové minulosti Holešovic, řekl Krupauer. Projektanti již jsou domluveni také s hudebníky na nábytku a vybavení, které potřebují.

Magistrát usiluje o spolufinancování stavby státem a zvažuje také zapojení soukromých investorů. Výstavba nového kulturního centra má podle záměru vedení magistrátu nastartovat proměnu celé okolní lokality Bubny-Zátory, kde by měla vzniknout čtvrť až pro 25.000 lidí.
0 comments
add comment

Related articles