Pardubice - Pardubice by mohly zahájit první etapu oprav Palackého třídy za dva roky. Nejen kvůli nákladnosti dokončené nové podoby bude trvat nejméně šest let. ČTK to dnes řekl primátor Martin Charvát (ANO). Architekti po půl roce dokončili první studii a navrhli množství změn. Výsledky dnes prezentovali veřejnosti.
"Pro mě je klíčové, že se konečně připravila jasná vize. Nemáme ambice dělat ji naráz. Představte si, že zavřete klíčovou tepnu na dva roky. Jestli si dobře pamatuji, projede tu denně 1200 spojů veřejné dopravy," řekl Charvát.
Politici, urbanisté, architekti i obyvatelé města se shodují, že třída nepůsobí vábně ani jednotně. Během nahodilých oprav a výměn mobiliářů se nakupila na zemi více než dvacítka druhů povrchů, je tam 12 druhů stojanů na kola či sedm různých typů veřejných lamp. "Na jednom malém prostoru jsme napočítali tři nebo čtyři druhy laviček a jedno nefunkční zábradlí," řekl náměstkyně primátora Helena Dvořáčková (ANO).
Ulice je kvůli nízkým stromům tmavá a nepřehledná. Na jedné straně ulice jsou i keře, které oddělují pěší část od cyklistické stezky a brání cyklistů i chodcům v rozhledu, řekl dopravní expert Zbyněk Sperat.
"Kromě toho nám v průzkumu vyšlo, že naprostá většina lidí tu projíždí v MHD. Veřejná doprava by tu měla dostat větší prioritu, než má dnes," dodal Sperat.
Lidé musí mít důvod se na Palackého třídě zdržet, urbanistická proměna tomu podle architektů pomůže. Musí například nabídnout menší hřiště, zákoutí s lavičkami i zahrádky, kde si lidé mohou dát třeba kávu. Prostor zkultivuje i nové stromořadí. Vzhledová změna nastartuje zájem na Palackého třídě pobýt a ne hned z ní spěchat pryč. "Prostor je zanedbaný. Roky se přidávaly další a další nánosy, další věci, ale staré se neodstraňovaly. Bude to takový úklid," řekl s nadsázkou architekt a urbanista Igor Marko.
Domy na Palackého třídě pocházejí převážně z přelomu 60. a 70. let. Výstavbě předcházely demolice starší zástavby. Ulice se rozšířila. Na počátku 60. let byla zbourána synagoga, na jejím místě vznikl na začátku 60. let Dům služeb. V roce na místě bývalých kasáren vyrostl v roce 1973 Prior, první obchodní dům ve východních Čechách.
Další plány, hotel, koncertní síň a kino, se v 70. letech na dnešním Masarykově náměstí neuskutečnily. Hotel a budova polikliniky jsou z 80. let. Další obchodní zástavba vznikala na obou koncích až v novém miléniu. Do podoby Palackého třídy zasáhnou i projekty soukromých firem, které vlastní pozemky po bývalém lihovaru a továrně Prokop.