Publisher
ČTK
30.05.2019 13:50
Czech Republic

Prague


back to article
8 comments
jen houšť
Zdeněk Trávníček
| 30.05.19 09:51
Česká republika naseká cca 40 miliard korun ročně.
Špatný projekt
Ondra
| 31.05.19 11:15
To nádraží mělo zůstat co nejlépe zachováno ve své původní, pietní podobě. Tudy opouštěly desetitisíce lidí svůj svobodný život, jak je možné uctít jejich památku tím, že toto místo zalijeme do betonu? Mimořádně ohyzdný, nepovedený projekt. A navíc v dalším, už tisíckrát zreplikovaném konceptu památníku jako hory pohledového betonu i neuvěřitelně banální.
Pmátník ticha Bubny
Rivass
| 01.06.19 08:07
Z textu vítězného záměru studia ARN:

Památník se v našem návrhu odkazuje na okamžik netečného ticha, které se v Praze v době deportací židů rozhostilo. 
Toto ticho, které není tichem lesa a luk, ale tichem strachu, netečnosti a lhostejnosti, se zde zpřítomňuje v „kamenné“ znehybnění. 
Stavba zde stojí a mlčí.
Více než dvanáct metrů vysoký prostor vstupní haly je po celé své výšce zaplněn velkým množstvím betonových zkamenělých knih. Tato abstraktní pietní knihovna má atmosféru chrámové stěny, na kterou šikmo dopadají sluneční paprsky a vykreslují tak plně strukturu a různorodost knih připomínajících padesáti tisíc životních příběhů.
... To je tak,...
šakal
| 02.06.19 02:40
... když se o věcech moc dumá; pak z toho vznikne tohle! Já myslel, že je to museum hutnictví.
prosba o doplnění
Stanislav Mihulka
| 02.06.19 06:29
Dobrý den,
prosím, proč je zde zveřejněno tak málo obrázků ze studie, fotografií z nádraží ve stavávajícím stavu? Přimlouvám se za zveřejnění.
Čtenáři tohoto portálu by také pak mohli lépe srovnat a zhodnotit, za co vlastně byla ta první cena udělena.
Mohlo by také prosím být zveřejněno, co ona první cena obnáší?
Zda třeba peníze, nebo vyfotografování před rozvinutou bojovou zástavou a nebo třeba vyvěšení autorů na nástěnku cti a slávy nebo jiná pozitiva.
Děkuji
Památník ticha
Ondra
| 04.06.19 06:58
Umělecký koncept Památníku ticha je jistě zajímavý, ale jeho realizace povede k faktickému zničení autentické památky, která nás mohla na popsané události upomínat tím nejpřirozenějším způsobem. To mně osobně bohužel přijde jako špatný výsledek.
v čem spočívá zajímavost uměleckého konceptu
Stanislav Mihulka
| 04.06.19 10:23
Pane Ondro, prosím o vysvětlení, v čem spočívá zajímavost uměleckého konceptu Památníku ticha.
Podle mého názoru je to betonářská prasárna
... No,...
šakal
| 04.06.19 12:34
... ono to začalo už tím hromotluckým monumentem v podobě "kolejí do nebe". Prej - Jákobův žebřík! Jako asociace je to dobrý, ale formální provedení je špatné. Přehnaně popisné, doslovné, takže celek vyhlíží ztěžkle a neforemně. Já pořád doufám, že to ještě někdo nějak upraví, nebo nahradí něčím definitivním...
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.