Odbor památkové péče Magistrát hl. m. Prahy Jungmannova 35/29 11000 Praha 1-Nové Město
Dům Žižkov a.s. náměstí Winstona Churchilla 1800/2, 13000 Praha 3-Žižkov
Otevřený dopis za zachování architektonických hodnot objektu bývalého Všeobecného penzijního ústavu v Praze na Žižkově
Vážení,
chceme požádat o přehodnocení aktuálně projednávaného návrhu „revitalizace“ domu Všeobecného penzijního ústavu (později Dům odborových svazů, dnes Dům Radost) na náměstí Winstona Churchilla 2 (č. p. 1800, 1839 a 1840) v Praze na Žižkově. Projekt počítá mimo jiné s nástavbami jednotlivých křídel budovy a přístavbami do volných prostranství mezi křídly, které by radikálně zasáhly do stávající objemové struktury ceněného a památkově chráněného objektu.
Budova bývalého Všeobecného penzijního ústavu, vystavěná v letech 1932–1934 podle návrhu architektů Josefa Havlíčka a Karla Honzíka, patří mezi nejvýznamnější, nejkvalitnější a ve své době nejprogresivnější stavby funkcionalismu – a to nejen v československém, ale i v celoevropském měřítku. Důkazem je mimo jiné zcela výjimečná publicita, které se už krátce po dokončení stavbě dostalo nejen u nás, ale i v zahraničí. Ceněn byl jak celkový architektonický koncept budovy s otevřenými dvory a převýšenou hlavní hmotou na půdorysu kříže, tak pokrokové stavební postupy, použité technologie i vytříbenost detailů. Jedinečnost a architektonické kvality domu ostatně dokládá i jeho zápis na seznam nemovitých kulturních památek ČR.
Jsme přesvědčeni, že k objektu takového významu a památkové hodnoty by mělo být přistupováno co nejcitlivěji – a to jak v interiérech, tak v exteriérech. Zachována by samozřejmě měla zůstat i původní hmotová skladba objektu (včetně volných nádvoří a stávající podlažnosti). Uskutečněním navrhovaných nástaveb bočních křídel by došlo k narušení architektonické kompozice celku, založené do značné míry na působení kontrastů výšek jednotlivých objemů. Ohrazujeme se i vůči zástavbě volných prostranství „dvorů“ mezi křídly budovy, která by způsobila nežádoucí zahuštění funkcionalistické dispozice, jejíž důležitou vlastností je právě vzdušnost a otevřenost.
Z výše uvedených důvodů žádáme, abyste se zasadili o takovou rekonstrukci objektu, která zachová hmotovou skladbu budovy a bude adekvátně citlivá k samotné stavbě i k jejímu kontextu v rámci okolní městské struktury. Realizaci návrhu v podobě, která je nyní projednávána, považujeme za devastující.
S díky a úctou
v Praze dne 1. 2. 2021
Ing. arch. Mgr. Klára Brůhová, Ph.D. – historička architektury Mgr. Lukáš Beran, Ph.D. – historik architektury, FA ČVUT v Praze Mgr. Jan Zikmund, Ph.D. – historik architektury, VCPD FA ČVUT v Praze Mgr. Veronika Rollová, Ph.D. - historička umění, UMPRUM PhDr. Miroslav Pavel, Ph.D. – historik architektury, FA ČVUT v Praze Prof. Ing. arch. Petr Vorlík, Ph.D. – historik architektury, FA ČVUT v Praze Prof. ing. akad. arch. Jan Šépka - architekt a pedagog, UMPRUM Mgr. Karolina Jirkalová - kritička architektury, časopis Art Antiques, UMPRUM Prof. ing. arch. Mirko Baum - architekt a pedagog, RWTH Aachen Prof. akad. arch. Imro Vaško - architekt, pisateľ, pedagog, UMPRUM Mgr. Ing. arch. Petr Klíma - historik architektury, UMPRUM, Pěstuj prostor Mgr. Jakub Potůček - historik umění, Praha Ing. arch. MgA. Osamu Okamura - architekt, děkan a pedagog FUA TUL Mgr. et Mgr. Helena Huber-Doudová - kurátorka Sbírky architektury NGP Mgr. Vendula Hnídková, Ph.D. - historička architektury, ÚDU AV ČR Ing. arch. MArch Jan Kristek, Ph.D. - architekt, pedagog a děkan FA VUT Mgr. Ing. arch. Michaela Janečková - historička architektury, UMPRUM Irena Lehkoživová, Ph.D. - historička architektury, Archiv výtvarného umění, Galerie VI PER Ing. Václav Jandáček - statika staveb, dějiny stavitelství Stanislav Kolařík - knihkupec a milovník architektury Ing. arch. Martin Krise, CSc. - architekt, urbanista Ing. arch. Miloš Solař, Ph.D. - památkář