Olomoucké arcibiskupství otevře při Noci kostelů na 120 objektů

Publisher
ČTK
05.06.2020 13:45
Czech Republic


Olomouc - Olomoucké arcibiskupství se chystá ve své arcidiecézi otevřít příští pátek při Noci kostelů na 120 objektů včetně kaplí a modliteben. Letošní ročník sice poznamená opatření související s nemocí covid-19, přesto však nebude chybět řada zajímavých doprovodných programů. Důraz bude tentokrát kladen především na prostor k rozjímání a modlitbám, informoval ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka.


"Doznívající epidemiologická opatření i obyčejný zájem o druhého nabádají spíš ke komornějšímu prožití, to ale nemusí nijak škodit, vždyť kostel sám je program a pozvat druhé, aby chvíli setrvali v jeho tichu, je to nejlepší, co jim můžeme nabídnout," uvedl k letošnímu ročníku olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Podle jeho výzvy se zachovali mnozí pořadatelé. V reakci na epidemiologická opatření upustili od přípravy programové nabídky a soustředí se na zpřístupnění kostela především jako prostoru k modlitbě a rozjímání a také jako místa, kde lze v noční atmosféře poznávat díla architektů, sochařů, řezbářů či malířů, uvedl Gračka.

Například v kapli na hradě Lukov nedaleko Zlína pořadatelé zvou návštěvníky k meditaci za svitu svíček či pozorování noční oblohy dalekohledem. Uherskobrodský kostel Neposkvrněného početí Panny Marie vystaví Strom modliteb, ze kterého si každý bude moci nějakou utrhnout a odnést domů. Některé kostely přiblíží své duchovní a kulturní bohatství za pomoci průvodců, například v olomoucké kapli Božího Těla se této role zhostí studenti místní univerzity.

Hojně využívané jsou letos výstavy. "Olomoucká katedrála sv. Václava nabídne panelovou výstavu k výročnímu roku sv. papeže Jana Pavla II. a v nedalekém pravoslavném kostele sv. Gorazda se zase ukáže tvorba malířky Viery Sokolinské, doplněná jejím koncertem," uvedl mluvčí arcibiskupství. Ve Tvarožné Lhotě si návštěvníci budou moci prostudovat výstavu věnovanou Zambii, v Brodku u Přerova kostel zkrášlí speciální květinová výzdoba. Otevřou se i místa běžně nepřístupná, například v Arcibiskupském paláci v Olomouci to bude biskupská kaple, kde si budou moci návštěvníci prohlédnout plastiku Chlebového Krista i videosnímek o pohnutém osudu arcibiskupa Matochy.

Slavnostní zahájení Noci kostelů v olomoucké arcidiecézi se uskuteční v 18:00 v olomoucké modlitebně Bratrské jednoty baptistů za účasti biskupa Antonína Baslera i zástupců dalších zúčastněných církví. Představen bude i průvodce, který zájemce zavede na místa spjatá v Olomouci s osobní přítomností tří světců: sv. Jana Sarkandra, sv. Jana Pavla II. a sv. Matky Terezy.
0 comments
add comment

Related articles