Obnova vily Tugendhat se opět opozdí, kvůli výhradám památkářů

Source
Lucie Kučerová
Publisher
ČTK
02.07.2007 14:00
Czech Republic

Brno

Brno - Obnova funkcionalistické vily Tugendhat, která je jako jediná česká stavba moderního umění zapsaná na seznamu UNESCO, se opět opozdí. Památkářům se nelíbí navržené řešení opravy statiky. Odbor kultury a památkové péče jihomoravského krajského úřadu dnes rozhodnul, že prováděcí dokumentace je přípustná ve všech bodech vyjma statiky, řekl ČTK vedoucí odboru Tomáš Drobný. Znamená to, že projekt se bude muset přepracovat.

Druhou možností je, že Brno jako majitel památky a Sdružení pro vilu Tugendhat jako zpracovatel dokumentace se odvolají. Otázku by pak znova řešilo ministerstvo kultury.
Nad projektem obnovy památky se střetává názor stavbařů a památkářů. První chtějí mít jistotu, že statika budovy bude po obnově v pořádku, druzí se brání zásahům, pokud se neprokáže, že jsou nezbytně nutné. Autor plánů statického zajištění navrhnul vyměnit patky pilířů, na nichž budova stojí, za nové a stavbu podepřít mikropilotami. Památkáři si však nejsou jistí, zda je takové řešení nezbytné.
Podle Drobného odborníci na památkovou ochranu v minulosti několikrát upozorňovali, že navrhované řešení statického zajištění je třeba podpořit výsledky měření z dalších sond. Požadovali, aby se skutečně prokázalo, že potíže se statikou spočívají v podzemní konstrukci, jak tvrdil statik. Sondy to však podle nich neprokázaly.
Podzemní konstrukci vily památkáři střeží, protože právě svým konstrukčním řešením je vila Tugendhat mimořádně cenná. Budovu tvoří ocelový skelet a stropy pater nenesou zdi, ale jen subtilní pochromované pilíře. Právě taková konstrukce umožnila architektovi Ludwigu Miesi van der Rohemu (1886 až 1969) opláštit dům velkými skleněnými tabulemi, které bylo místy dokonce možné zasunout do země. Mies, který je považovaný za otce moderní architektury 20. století, tak vdechl život své myšlence obyvatelného kontinuálního prostoru; prosklenými zdmi do domu doslova vstupovalo okolí.
Vila je na seznamu kulturního dědictví UNESCO od roku 2001. O rok později měla začít její památková obnova. Její start se však kvůli sporům týmů, jež se účastnily výběrového řízení na projektanta, opakovaně odkládal. Potomci původních majitelů kvůli zpožďování nedávno požádali Brno o vrácení památky, zastupitelé to odmítli. Podle Drobného způsobí nynější komplikace patrně několikaměsíční zpoždění. Tak dlouho může trvat zpracování nového projektu statického zajištění.
0 comments
add comment

Related articles