Praha - Za první moderní obchodní dům v Československu je považován obchodní dům Breda v Opavě, který přivítal první zákazníky 6. října 1928. Tehdy největší stavba svého druhu v republice ohromoval nejen modernistickým architektonickým řešením z dílny Leopolda Bauera, ale také šíří nabízeného sortimentu a řadou novinek, jinde nevídaných. Dnes však nepřehlédnutelná opavská stavba jen vzpomíná na někdejší slávu a pomalu chátrá.
Původní obchodní dům vznikl už na konci 19. století, o tři dekády později se však jeho majitelé rozhodli pro radikální modernizaci, na kterou si najali architekta Leopolda Bauera. Tento slezský rodák a žák slavného vídeňského profesora Otty Wagnera, mimo jiné autor jesenického Priessnitzova sanatoria, se inspiroval americkými vzory a v Opavě vyprojektoval mimořádnou stavbu. A to nejen při pohledu z vnějšku, ale i co se týče technického vybavení.
Do přízemí nárožního sedmipodlažního paláce ze železobetonu a zdiva umístil Bauer pilíře a výkladní skříně, středobodem stavby se stala skleněná hala a dvouramenné dřevěné schodiště. V patře nechyběla ani kavárna a restaurace. K technickému zázemí domu, jehož dvě patra se skrývala pod zemí, patřily například osobní a nákladní výtahy, automatická telefonní ústředna s padesáti účastnickými stanicemi, moderní vzduchotechnika nebo automatické hlásiče požáru.
Po znárodnění byl přejmenován na Průkopníka, později se stal součástí státního podniku Prior. K původnímu názvu se vrátil až po listopadu 1989. Jméno domu se skloňovalo v souvislosti s podezřelou privatizací a probíhal rovněž soud o vlastnictví. Nyní je dům uzavřen, v listopadu 2012 bylo ale v sousedství v místě bývalého pivovaru otevřeno nákupní centrum Breda & Weinstein, které názvem navazuje na historii slavného domu, který marně hledá nového majitele.