Norské fondy zaplatí obnovu oranžérie na Sychrově

Source
Petra Laurinová
Publisher
ČTK
17.03.2009 13:45
Czech Republic

Prague

Sychrov (Liberecko) - Liberecká pobočka Národního památkového ústavu získala z takzvaných norských fondů zhruba 10,5 milionu korun na opravu oranžérie sychrovského zámku. Při rekonstrukci, která začala před dvěma lety, obnoví stavbaři velkou zimní zahradu a pro zámecké hosty vznikne v oranžérii kavárna. ČTK to dnes řekl ředitel ústavu Miloš Kadlec.
    "Rekonstrukce musí skončit do dubna 2011, to byla jediná podmínka pro získání dotace," dodal. Norské fondy podle něj zaplatí 85 nákladů na obnovu. Zbytek pokryje zámek z  vlastních zdrojů. Památkáři vycházejí při obnově z archivním materiálů. Jejím cílem je vrátit oranžérii, která se nachází na konci zámeckého parku, původní podobu.
    Oranžérie z roku 1850 má charakter letohrádku. Tvoří ji květinová galerie, hlavní sál a dva menší intimnější kabinety po okrajích. "Odpočíval a občerstvoval se tam například bývalý císař Ferdinand Dobrotivý nebo císař František Josef I.," poznamenal Kadlec.
    Interiér velkého sálu bude sloužit po opravě jako zimní zahrada. Rostliny, které tam budou, nesmí být ale náročné na teplotu, vlhkost a světelné podmínky. Zámek bude prostory používat pro kulturní a společenské události, výstavy a koncerty nebo literární večery. Bude je ale i pronajímat pro svatební obřady a privátní oslavy.
    Sychrov patří k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v Česku. V roce 1995 byl zařazen mezi národní kulturní památky. Na vnitřní výzdobě se podíleli výhradně čeští mistři, zejména řezbář Petr Bušek. Zdejší sbírka 240 portrétů je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Zámecký park o rozloze 23 hektarů v anglickém stylu založil kníže Kamil Josef Rohan, který také nechal v polovině 19. století původně barokní zámek postavený v letech 1690 až 1693 přestavět do romantické novogotické podoby.
    Na zámek zavítá ročně zhruba 125.000 turistů, památka je tak třetím nejvyhledávanějším turistickým cílem v Libereckém kraji - před ní je zoo Liberec a Centrum Babylon.
0 comments
add comment

Related articles