že se touhle problematikou někdo vůbec zabývá. Jedna věc je ale udělat průzkum, druhá s tímhle problémem začít něco dělat... :o) Odkazují se na stát, ale co naše komory?
Smekám před panem Pavlem Havlíčkem, viz poslední odstavec - lépe bych situaci nepopsal.
Když architekti berou méně než dělníci na jejich stavbách, tak je opravdu něco špatně!
proč by se s tím někdo zabýval? našemu školství konzumní chrlení - mega výrobna absolventů vyhovuje a zavedené generaci majitelů současných kanclů, které pro udržení žádnou konkurenci kvality nechtějí, se to také zamlouvá.
navíc česká společnost - kulturně omezená bez srovnání nemá o některé profese ( architekt ?) vůbec zájem. to, co lidé potřebují jim udělá středoškolsky vzdělaný mazal s razítkem ze sousedství nebo v lepším případě stavař.
Překvapující jsou hlavně ta pěticiferná čísla v článku. Znám několik architektů 3-4 roky po škole, kteří berou minimální mzdu (tuším něco přes 8 tisíc) a to pracují v poměrně známých a respektovaných ateliérech. Absolventi těsně po škole jsou buď na bezplatných stážích nebo mají štěstí a dostanou se na stáž s vypláceným kapesným.
Kdyby Ti finančně negramotní (nebo možná jen málo asertivní) inženýři-architekti s platem 8 tisíc měsíčně šli někam na stavbu odbýt si kvalitní praxi v terénu, jednak by si vydělali pravděpodobně více, ale i kdyby ne, po půl roce praxe pro nich sáhne snad každý šéf se zdravým rozumem a plat se jim začne podobat platu průměrnému. Na trhu nejsou totiž téměř žádní mladí a zároveň zkušení a zároveň talentovaní architekti a zájem o ně máme, ne že ne. A to je prostě fakt.
Víte proč si všichni absolventi přijdou tak hrubě nedoceněni? Jako odpovědná hlava ateliéru rozhodně nemám zájem přeplácet někoho, kdo neví zhola nic o skutečném stavitelství a umí jen nějakou tu vizošku a projektovou dokumentaci maximálně do stupně pro územní řízení. To je na dnešní svět trochu málo.
...čáry se naklikají samy, vizošky se narendrují za pět minut a všechno se krásně zabalí a převáže jaksi samo od sebe. Já jsem tak rád, že bohatství vzniká v hlavách osvícených vizionářů a nikoliv prací.
Muj otec byl take "středoškolsky vzdělaný mazal" (ale bez razítka) kteremu po vojne dal praci jeden z tehdy nejlepsich nasich architektu, pracovat samostatne ne casti projektu s mezinarodni ucasti, ktereho pak zamestnali, jako architekta ve Svycarsku a na pak projektu Sydney Opera House. Pote (stale jeste "středoškolsky vzdělaný mazal") vedl projekt narodniho vyznamu v hlavnim meste, maje pod sebou tucek "orazitkovanych" architektu.
Lide jako on nejsou pricinou bidy novych architektu, ale jejich vyrobny, chrlice tisice jich na davno jiz presyceny trh. Muj otec to videl jiz pred 20 roky, kdy kvuli tomu prestal vyucovat na univerzite (tehdy jiz samozrejme ne "středoškolsky vzdělaný mazal").
Hmm, v něčem lze a v něčem nelze dát druhé straně barikády za pravdu. Přemýšlel jsem a zeptám se těch, o kterých se tady píše, pokud to tedy čtou...
1. Rozumí absolvent fakulty architektury procesu výstavby tolik, aby dokázal být poslán svým zaměstnavatelem na staveniště, aniž by zastupovaný ateliér před dozorem a řemeslníky zesměšnil?
2. Žádají školy architektury nějakou praxi i v kolektivu modrých límečků, nebo je to dnes jen o stážích v kancelářích a erasmáckých výletech do ciziny, též bez kontaktu s holínkami a přilbou?
3. Jaký nástupní plat ve srovnání s mladým pedagogem se stejnou výší vzdělání by si měl asi tak mladý architekt zasloužit?
4. Jak vysoko by měl plat architekta-zaměstnance vzrůst, aby mohl být architekt říci, že i v těchto nelehkých dobách je naše profese finančně adekvátně ohodnocena?
5. O kolik nižší by měl být správně plat architekta-zaměstnance oproti stejně intenzivně pracujícímu architektu-OSVČ (nebo architektu vlastnícímu miniaturní s.r.o), aby vyrovnal rozdíl v riziku vlastní odpovědnosti za získávání zakázek, řízení své živnosti a povinnosti inovovat svou firmičku?
A nemyslíte si, že kdybyste dostal za projekty adekvátně zaplaceno, tak byste neměl hluboko do kapsy ani vůči svým zaměstnancům? Pak je nutné si nastolit otázku, proč se v Česku spoustě firem stále vyplácí pracovat za dumpingové ceny? Co toto pokřivení trhu způsobuje? Těch důvodů je celá řada. Navíc ne každý má v dnešní době kliku na štědré investory, ne každý je takový obchodník, aby si dovedl nebo měl žaludek vyjednat penězovody mimo vykázanou a klientovi napřímo účtovanou projekční činnost atd. Jistě sám víte, že peníze se v projekci nevydělávají snadno...
Jako zástupce investora objednávám nějakou dokumentaci v jednom kuse. Z této pozice musím říct, že se úroveň architektů, rep. projektantů velice liší. Zjistila jsem však, že nejlepší je ten, který má zkušenosti ze staveniště i z inženýrské činnosti. Jen s takovým se nám daří stavbu nejen začít, ale i úspěšně dokončit v krátkém čase. Jde o lidi, kteří si za svou prací stojí a nemají problém s autorským dozorem. Takovým je ale jen pár.
Ha, ha, ha. - Samozřejmě, že "takových je ale jen pár", když ostatním podobně smýšlející "zástupci investora" nedají ani možnost ucházet se o práci, natož získat praxi s většími objemy. Paní Mullerová (omlouvám se za špatně napsané Vaše jméno, nevím, kde je přehlasované u), kdyby investoři a jejich zástupci dokázali dobře formulovat architektonické zadání projektu a kdyby dokázali u politiků a úředníků obhájit (prosadit) transparentní soutěžní prostředí (jen férovou soutěží lze přijít na nejlepší řešení) a kdyby je investoři dokázali solidně honorovat, projektanti a architekti i Vašich představ by se tady začali množit jako houby po dešti.
promiňte pane Schmidte, ale všiml jste si, že ve stavebnictví proběhl útlum, který tu ještě od 89 nebyl? přitom školy chrlí absolventy.... hrát si ve vašem věku na odboráře se mi jeví jako nedůstojné a nezodpovědné. ptejte se: proč se nestaví - rozklad a zadlužování ekonomik pod kuratelou bruselu, protikorupční džihád...
Jsem čerstvá absolventka a ve svém okolí jsem se doposud nesetkala s vrstevníkem z řad architektů, který by si stěžoval na nízkou mzdu, pokud sehnal práci v oboru.
Ale ruku na srdce - kdo má čas a náladu zaškolovat si vlastního pracovníka? Přestože existují dotační programy, díky kterým je mentor finančně ohodnocen (náplast za "ztracený čas"), jen malá hrstka architektů je ochotna něco udělat.
Jsem jenom poměrně lakomý (je to charakterový kaz, ale snad méně špatný, než kdybych podváděl a tuneloval, že?) a nechci vyhazovat velké peníze za špatně pracující mladíky... Podnikání v jakékoli branži je samozřejmě mimo jiné o tvorbě zisku a zisk je samozřejmě rozdíl mezi příjmy a výdaji.Já maximalizuji příjmy tím, že zásadně nedělám za dumpingové ceny a minimalizuji výdaje tím, že zásadně nepřeplácím nad úroveň výsledků práce.
Říkám to nerad, zvláště nejsem-li vyloženě stár a stále se řadím k začínajícím, ale máte mi za zlé, že jsem postupem času všechny své subdodávky (statik, požárník, energetický auditor, TDI, rozpočtář) začal řešit s pětapadesátiletými rutinéry, kteří nemají ambice mi kecat do mého dílka a respektují mé požadavky na jejich kvalitu práce. Opravdu je práce čerstvých absolventů na nižší úrovni, než práce středoškolských mazalů, pokud jim stojím za zády a přesně kladu požadavky. Mladí zřejmě umí docela dobře snít, ale neumí převádět své sny do životaschopných konstrukčních schémat. O tom architektura ovšem je, na rozdíl od surrealistického malířství.
Osobně znám několik "renomovaných" atelierů v Brně, které nabízejí dumpingové ceny za projekty. Administrativní objekt s parkovištěm a skladovou halou v ceně 38 mil., nabídnutá
cena za kompletní projekt (9 fází) za 1,1 mil! Po zpracování studie a UŘ (na tom se dá ještě něco vydělat) přeprodají zbytek tak, že na tom ještě něco vydělají. Kolik asi zůstane těm co na tuto hru přistoupí, jen aby udrželi zaměstnace, na DSP, DPS a další?
1) No ja teda nevim s tou krizi, ale dohnat schopného speciála nebo řemeslníka aby něco udělal v rozumném termínu za rozumné peníze je posledního půl roku skoro nemožné.... Minimálně v Praze a středních Čechách.
2) Podstatná část projektantů všeho druhu stojí za starou bačkoru. Nicméně protože velká část klientů je nemlich stejná a jejich projekty ještě horší, jsou pro ně mizerní projektanty těmi pravými, kdo to za mizerné penize skreslí. Já bych řekl, že vesmír z tohoto pohledu v rovnováze.
3) A teď vážně. Velmi nedávno jsem se přehoupl z role toho, kdo práci po škole hledá do role toho, kdo práci nabízí a hledá na ní lidi. A děti moje spolužáci z FA všech měst hergot! Umíme prdlačku! Ano, máme nápady, přehled, známe různé přístupy a teorie. Ale pokud to neumíme rychle vyšít na slušný výkres, vyzošku, nacenit práci svoji i cizí a vyznat se v řemesle a výrobcích a vystavit fakturu, tak jsme pro kancelář i klienta k ničemu! Já bych i zaměstnal mnohem víc spolužáků, než zaměstnávám, ale... když vy to kurňa nevyšijete!
A aby si starší páprdové a páprdkyně nepřipadali nadřazeni a stavaři a zdravoťáci zejména - 40 let mizerné praxe vám nenaučí ničemu jinému než mizerné praxi.
Šikovní inženýři,řemeslníci a umělci všeho druhu s otevřenou hlavou, buďte pochváleni. Sázím na vás!
napsal jsem středoškolsky vzdělaný mazal, protože stále to vzdělání - díkybohu za to - ještě trochu rozděluje lidi podle kvality.
vašeho erudovaného otce neznám - pokud je tak slavný, jakže se jmenuje?
navíc ta narážka nepatřila lidem, kteří mají jen střední školu a nakonec se vypracovali, ale těm, co tu praktikují obor naprosto nepoužitelným způsobem a deformují obraz stavebnictví v očích veřejnosti,
jestli nevíte o čem píši, pak nechápu z čeho jste dotčen?.
ad. obor
v momentě, kdy odcházíte z něčího kanclu ( pro nesouhlas se zavedenými interními praktikami atp., nebo proto, že jste tzv. drazí, protože už nechcete žít jako socka, anebo chcete již jít vlastní cestou) , tak zjistíte, že s platem na živnosťák máte tak na dva nájmy dopředu, klientela architekturu nepotřebuje a tu klientelu, kterou potřebujete vy, tak využívá už někdo jiný ( nechci hodnotit, jestli je lepší, nebo horší než vy ) , pak zjistíte, že nežijete.
v momentě, kdy velká část české populace nevydělává ( z velké části jsou to vysokoškoláci ) a řemeslník všeho druhu se vám s výdělkem směje do obličeje, tak někde bude vážný problém.
bohužel asi demokraticky neřešitelný.
rozklikněte si personální složení čka. očekáváte, že tito lidé za vás něco vyřeší?
současná generace vystudovaná v osmdesátých letech nám tu rozesela "kvalitní" semeno nové společnosti a zbytek se v tom vykoupe. navíc arogance zlaté mláděže husákovských ročníků nezná meze a většina poskoků s tím ohebností souhlasí. když se neohýbáte, tak na vaše místo přijde nějaký kvalitní snaživec z sk, když už ne z fs psa.
Výborně. Přesně tak to je, byť si to mnozí nechtějí přiznat. Palec hore!
pohled vykořisťovatele
| 20.02.15 02:51
Možná to tu nezaznělo, a pokud ano, tak ne dostatečně důrazně. Platy sice nejsou zářné, ale ona ani není příliš zářná kvalita většiny absolventů. Představa o tom, že několik let bakalářského, magisterského a doktorandského studia by měla být automatickou poukázkou na nadprůměrný nebo průměrný plat je sice krásná, ale nereálná. Vstupenkou do kategorie lepších platů jsou znalosti, schopnost je správně a rychle použít, samostatnost, pečlivost a spousta dalších vlastností, které se však mezi současnými absolventy hledají velmi těžko.
Všem, kteří tady pláčou, bych poradil – založte si vlastní firmu, sežeňte si vlastní prostory, plaťte za ně nájem, nakupte si legální software, shánějte si zakázky, dohadujte se s investory o ceně projektu, dohadujte se s dodavateli o cenách služeb, plaťte řádně firemní daně a pojištění. Až vám to bude šlapat a nebudete stíhat, začněte si hledat zaměstnance, na které se budete moci spolehnout a budete zaměstnávat vy je a ne oni vás svou neschopností. Ať budou dobří nebo špatní, budete za ně státu zase něco nemalého odvádět na pojištění a daních. A z toho co vám zbude, se budete snažit uživit sebe a svou rodinu. Zkuste to, třeba vám to otevře oči.
Pokud podnikáte a Vaše firma sotva přežívá, byť máte zakázek, že nevíte, co dřív, pak nehledejte chybu v absolventech, kteří se po škole musejí samozřejmě zapracovat a to je Váš úkol jakožto zkušeného odborníka, je vést. Ale nabízí se hned několik důvodů, proč tomu tedy tak je:
1) Buďto jste špatný podnikatel.
2) Nebo pracujete pod cenou - tedy srážíte úroveň oboru, aby jste měl zakázky.
3) Nebo - a tento bod bude nejblíže pravdě... Nefunguje nám společnost, lidé nemají peníze, máme krizi, která se prohlubuje a obor architektura je téměř zbytný a dále žijeme v zemi, kde nikdy nebylo mnoho rezerv na zaplacení opravdu kvalitní a prestižní disciplíny.
No a o tom celé tohle lkaní je, protože realita je taková, že zkrátka prostředí dovolí vznik nepřeberného množství architektů, neboť regulace počtu studentů nevynáší peníze, a tito absolventi potom ať už dobří nebo špatní nemají šanci se zapracovat, najít si pevné místo na slunci a žít jednou jako vy (ono to bylo asi jiné kafe, jít po škole bez dlouhého hledání a pohovorů pod lidskou důstojnost přímo do velké projekční firmy, tam se zapracovat pod vedením zkušených kolegů a pak se trhnout a frajersky si založit podnikáníčko).
A je logické, že po vystudování elitní fakulty a potažmo před tím i gymnázia, se všemi útratami, které studium obnáší, s nadáním a mnohdy i uměleckým talentem, když absolvent opustí akademickou půdu, tak očekává, že jeho plat bude alespoň průměrný s jistým růstem. Pro radost se dá architektura dělat, ale nemůžete žít jako nuzák, protože to Vás ta radost rychle přejde.
hyperprodukce studentů je levnější než je držet na podpoře
to je realita. na školách navíc zhusta působí pedagogové, kteří si skrze studenty řeší svoje neúspěchy a tak školy opouští přehnaně sebevědomí a generačně zradikalizovaní absoloventi.
vašeho erudovaného otce neznám >architekt
takyarchitekt
To mate ale z pekla stesti. Protoze za takove narceni by vam asi zlomil nos. Jak ostatne sam vyjevujete, slavnym nikdy nebyl. Tomu se cely zivot vyhybal. Stacilo mu byti skutecne dobry, jak v oboru, tak v zivote.
Vase tvrzeni, ze:.."praktikují obor naprosto nepoužitelným způsobem a deformují obraz stavebnictví v očích veřejnosti" se neomezuje na pouze osoby stredoskolsky vzdelane. Mozna, ze jich je jen trochu vice, nez tech vysokoskolsky vdelanych, ale to se jiz take meni. V brzku bude miti "vysokou" kdokoliv, kdo umi cist (mozna i psat, ale pocitat je jiz dnes zcela zbytecne).
Každý tady fňuká jako ta poslední chudinka, a přitom byste rádi byli elitou národa a společně s Parléřem, Santinim a Janákem se dotýkali nesmrtelnosti.
Umět se projevit jako architekt znamená umět v prostředí odhalit příležitosti i úskalí, umět důkladně posoudit své možnosti a vyjádřit svou myšlenku jasně a čitelně. A poznat sebekriticky hodnotu své tvorby.
Vážení a milí, kdo z Vás je chlap a ne bačkora, vezměte si na to jeden pracovní týden, naučte se pár tagů jazyka HTML a příští víkend se na tomto fóru všichni těšíme na Vaše pěkné jednoduché webové stránky, které nás nalákají nabídnout Vám spolupráci. Je asi zbytečné vysvětlovat, že nikdo soudný nebude mít zájem o zaměstnance, který nebude ochoten dát své prezentaci patřičnou úroveň a jejíž obsah bude na úrovni nanejvýše odpovídající studentovi VŠ
Jistě borcům nemusím moc radit, ale kdyby někdo přeci jen až takový borec nebyl a přesto chtěl mít pracovní zařazení borce, tak mu poradím, že nejlevnější webhosting nabízí firma wedos, konkrétně k nově registrované doméně zdarma: http://hosting.wedos.com/cs/miniweb.html
Stejně je to s podivem, že na těchhle stránkách není nějaká propracovaná nabídka typu "chcete mě?", která by vznikla zespodu, od potřebných. Když se nenabídnete nyní, jak se budete umět nabídnout v soukromé praxi klientům? Ono se to nezdá, ale pečení holubi už po státnicích sami do pusy nelítají.
Obavam se, ze valna cast architektu by se rada svym oborem radeji uzivila, nez se tesit slave. Kdyz na kazde misto je deset zajemcu, tak ani sebelepsi stranky na siti mnoho nepomohou. Ja sve prve misto dostal diky otci, skrze jeho styky v oboru. To, jestli jsem budouci Santini, nebo treba naopak Kaplicky, bylo naprosto bezpredmetne.
"..vzdělání - díkybohu za to - ještě trochu rozděluje lidi podle kvality."
Děkovat Bohu můžete ale vzdělání nedělá nic takového. Z osobní zkušenosti vím, že když blbec proleze vysokou, tak je to stále blbec. Ano, diplomovaný blbec. Když 40% dnes mladých "dělá vejšku" tak je od nich pošetilé očekávat , že jen proto všichni dosáhnou vysoké platy. Boží to prostoto. Málokdo!
Ostatně, ono se za vzdělání trestalo i za komunistů. Koncem učení zedník/fasádník jsem vydělával 18 stovek. Po 4 letech denní průmyslovky jsem nastoupil na "kvalifikované místo" za 9 stovek ! Kdybych dnes teprve začínal, tak bych šel na řemeslo a zůstal u něj. Vzdělávat se může človek i jinak. Můj otec (sirotek) musel opustit školu ve 14 letech, ale to mu nezabránilo zvládnout několik světových jazyků, procestovat svět, porozumět plně světu, v kde kterém se ocitl a založit svoji firmu, kterou samozřejmě po Vítězném únoru komunisté zabrali.
"Kolemjdoucí" asi něco ví. Nejmladší syn před ne tak dlouho obdržel "Master of Architecture" (Mistr oboru) aniž by nějakou architekturu již udělal. Dříve Master (Magister) byla postgraduální hodnost, na úrovni "candáta" (CSc). Dnes je jeden již Mistr oboru ještě než se k tomu oboru prodere, zdali vůbec. Tupí "evropští" byrokraté věří, že zvyšením počtu vysokoškoláků zvýší úroveň ducha společnosti, podobně jako "zvýšením" názvu vysokoškolských titulů zvýší jejich odbornost. Obé je výrazem prostoty jejich ducha.
Pravdou je, že, za posledních 40-50 let, v důsledku "globalisty" cíleného vyrovnávání rozdílů v ceně práce, mezi dnes již rychle chudnoucím "Západem" a přerozdělováním rostoucím zbytkem světa, kam se veškerá práce dnes stěhuje, pro jeho levnou pracovní sílu, lépe nebude. Naopak. Dnes, zaměstnanost jde do "třetího světa" a zpět odtamtud přichází vlny nezaměstnatelných a, co je horší, z velké části, pro svůj "světový názor" nikdy nepřizpůsobitelných. Proto dnes mladí na "Západě" musí býti drženi pryč z ulice, ve školách co nejdéle, bez ohledu na ubohou uroveň takového hromadného "vzdělávání" a mizerného výhledu na pozdější uplatnění se.
S tím ČKA, ani vláda, ani "Evropa" nehnou. Je čas si znova přečíst Gibbona (1737-94) "Ŭpadek a pád římské říše", abychom pochopili naši budoucnost. Jen dnes to nevezme staletí ale, v důsledku mnohem rychlejšího života, pár desetiletí. Pokud se nezměníme.
Dle vaší reakce soudím, že příspěvek vyzněl poněkud jinak, než byl zamýšlen.
Nestěžuji si, pod cenou rozhodně nepracuji, lidé peníze mají, ale pro spoustu z nich je studie nebo projekt „cár papíru, který jim kdekoliv jinde namalují levněji“.
Nevím, kdy naposledy jste k sobě hledal (hledala?) vhodného absolventa, ale těch schopných a perspektivních je každoročně pouhých pár procent. Z třiceti je to možná jeden, který je pak samozřejmě náležitě odměněn a jeho vedení není ztrátou času a peněz. Je to sice blbá, ale dlouhodobá zkušenost. To, že má někdo titul, ještě neznamená, že něco umí a že je použitelný a schopný obstát v praxi. S tím pak úzce souvisí výše jeho ohodnocení.
Když příspěvek vyzní jako od robota či soudruha, není jiná možnost nežli tykání...
Několikrát jsme hovořili s JK o fenoménu Santini- vždy s obdivem a úctou bez ohledu na počet realizací...Hezký den
Ale je (jenom mezi soudruhy ne). Jenze Vy jste to nepochopil, ani napoprve, ani podruhe. Potreti (a pak uz to vzdam). Dva protipoly: Santini architekt J.K dyzajnr. Omluvy netreba. Byvam narcen horsim (ale jen na dalku).
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve výjimečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.
Když architekti berou méně než dělníci na jejich stavbách, tak je opravdu něco špatně!
navíc česká společnost - kulturně omezená bez srovnání nemá o některé profese ( architekt ?) vůbec zájem. to, co lidé potřebují jim udělá středoškolsky vzdělaný mazal s razítkem ze sousedství nebo v lepším případě stavař.
Víte proč si všichni absolventi přijdou tak hrubě nedoceněni? Jako odpovědná hlava ateliéru rozhodně nemám zájem přeplácet někoho, kdo neví zhola nic o skutečném stavitelství a umí jen nějakou tu vizošku a projektovou dokumentaci maximálně do stupně pro územní řízení. To je na dnešní svět trochu málo.
Lide jako on nejsou pricinou bidy novych architektu, ale jejich vyrobny, chrlice tisice jich na davno jiz presyceny trh. Muj otec to videl jiz pred 20 roky, kdy kvuli tomu prestal vyucovat na univerzite (tehdy jiz samozrejme ne "středoškolsky vzdělaný mazal").
1. Rozumí absolvent fakulty architektury procesu výstavby tolik, aby dokázal být poslán svým zaměstnavatelem na staveniště, aniž by zastupovaný ateliér před dozorem a řemeslníky zesměšnil?
2. Žádají školy architektury nějakou praxi i v kolektivu modrých límečků, nebo je to dnes jen o stážích v kancelářích a erasmáckých výletech do ciziny, též bez kontaktu s holínkami a přilbou?
3. Jaký nástupní plat ve srovnání s mladým pedagogem se stejnou výší vzdělání by si měl asi tak mladý architekt zasloužit?
4. Jak vysoko by měl plat architekta-zaměstnance vzrůst, aby mohl být architekt říci, že i v těchto nelehkých dobách je naše profese finančně adekvátně ohodnocena?
5. O kolik nižší by měl být správně plat architekta-zaměstnance oproti stejně intenzivně pracujícímu architektu-OSVČ (nebo architektu vlastnícímu miniaturní s.r.o), aby vyrovnal rozdíl v riziku vlastní odpovědnosti za získávání zakázek, řízení své živnosti a povinnosti inovovat svou firmičku?
Ale ruku na srdce - kdo má čas a náladu zaškolovat si vlastního pracovníka? Přestože existují dotační programy, díky kterým je mentor finančně ohodnocen (náplast za "ztracený čas"), jen malá hrstka architektů je ochotna něco udělat.
Jsem jenom poměrně lakomý (je to charakterový kaz, ale snad méně špatný, než kdybych podváděl a tuneloval, že?) a nechci vyhazovat velké peníze za špatně pracující mladíky... Podnikání v jakékoli branži je samozřejmě mimo jiné o tvorbě zisku a zisk je samozřejmě rozdíl mezi příjmy a výdaji.Já maximalizuji příjmy tím, že zásadně nedělám za dumpingové ceny a minimalizuji výdaje tím, že zásadně nepřeplácím nad úroveň výsledků práce.
Říkám to nerad, zvláště nejsem-li vyloženě stár a stále se řadím k začínajícím, ale máte mi za zlé, že jsem postupem času všechny své subdodávky (statik, požárník, energetický auditor, TDI, rozpočtář) začal řešit s pětapadesátiletými rutinéry, kteří nemají ambice mi kecat do mého dílka a respektují mé požadavky na jejich kvalitu práce. Opravdu je práce čerstvých absolventů na nižší úrovni, než práce středoškolských mazalů, pokud jim stojím za zády a přesně kladu požadavky. Mladí zřejmě umí docela dobře snít, ale neumí převádět své sny do životaschopných konstrukčních schémat. O tom architektura ovšem je, na rozdíl od surrealistického malířství.
cena za kompletní projekt (9 fází) za 1,1 mil! Po zpracování studie a UŘ (na tom se dá ještě něco vydělat) přeprodají zbytek tak, že na tom ještě něco vydělají. Kolik asi zůstane těm co na tuto hru přistoupí, jen aby udrželi zaměstnace, na DSP, DPS a další?
2) Podstatná část projektantů všeho druhu stojí za starou bačkoru. Nicméně protože velká část klientů je nemlich stejná a jejich projekty ještě horší, jsou pro ně mizerní projektanty těmi pravými, kdo to za mizerné penize skreslí. Já bych řekl, že vesmír z tohoto pohledu v rovnováze.
3) A teď vážně. Velmi nedávno jsem se přehoupl z role toho, kdo práci po škole hledá do role toho, kdo práci nabízí a hledá na ní lidi. A děti moje spolužáci z FA všech měst hergot! Umíme prdlačku! Ano, máme nápady, přehled, známe různé přístupy a teorie. Ale pokud to neumíme rychle vyšít na slušný výkres, vyzošku, nacenit práci svoji i cizí a vyznat se v řemesle a výrobcích a vystavit fakturu, tak jsme pro kancelář i klienta k ničemu! Já bych i zaměstnal mnohem víc spolužáků, než zaměstnávám, ale... když vy to kurňa nevyšijete!
Šikovní inženýři,řemeslníci a umělci všeho druhu s otevřenou hlavou, buďte pochváleni. Sázím na vás!
Takže je ještě někdo z vysokoškoláků, kdo je na tom hůř..
vašeho erudovaného otce neznám - pokud je tak slavný, jakže se jmenuje?
navíc ta narážka nepatřila lidem, kteří mají jen střední školu a nakonec se vypracovali, ale těm, co tu praktikují obor naprosto nepoužitelným způsobem a deformují obraz stavebnictví v očích veřejnosti,
jestli nevíte o čem píši, pak nechápu z čeho jste dotčen?.
ad. obor
v momentě, kdy odcházíte z něčího kanclu ( pro nesouhlas se zavedenými interními praktikami atp., nebo proto, že jste tzv. drazí, protože už nechcete žít jako socka, anebo chcete již jít vlastní cestou) , tak zjistíte, že s platem na živnosťák máte tak na dva nájmy dopředu, klientela architekturu nepotřebuje a tu klientelu, kterou potřebujete vy, tak využívá už někdo jiný ( nechci hodnotit, jestli je lepší, nebo horší než vy ) , pak zjistíte, že nežijete.
v momentě, kdy velká část české populace nevydělává ( z velké části jsou to vysokoškoláci ) a řemeslník všeho druhu se vám s výdělkem směje do obličeje, tak někde bude vážný problém.
bohužel asi demokraticky neřešitelný.
rozklikněte si personální složení čka. očekáváte, že tito lidé za vás něco vyřeší?
současná generace vystudovaná v osmdesátých letech nám tu rozesela "kvalitní" semeno nové společnosti a zbytek se v tom vykoupe. navíc arogance zlaté mláděže husákovských ročníků nezná meze a většina poskoků s tím ohebností souhlasí. když se neohýbáte, tak na vaše místo přijde nějaký kvalitní snaživec z sk, když už ne z fs psa.
Všem, kteří tady pláčou, bych poradil – založte si vlastní firmu, sežeňte si vlastní prostory, plaťte za ně nájem, nakupte si legální software, shánějte si zakázky, dohadujte se s investory o ceně projektu, dohadujte se s dodavateli o cenách služeb, plaťte řádně firemní daně a pojištění. Až vám to bude šlapat a nebudete stíhat, začněte si hledat zaměstnance, na které se budete moci spolehnout a budete zaměstnávat vy je a ne oni vás svou neschopností. Ať budou dobří nebo špatní, budete za ně státu zase něco nemalého odvádět na pojištění a daních. A z toho co vám zbude, se budete snažit uživit sebe a svou rodinu. Zkuste to, třeba vám to otevře oči.
1) Buďto jste špatný podnikatel.
2) Nebo pracujete pod cenou - tedy srážíte úroveň oboru, aby jste měl zakázky.
3) Nebo - a tento bod bude nejblíže pravdě... Nefunguje nám společnost, lidé nemají peníze, máme krizi, která se prohlubuje a obor architektura je téměř zbytný a dále žijeme v zemi, kde nikdy nebylo mnoho rezerv na zaplacení opravdu kvalitní a prestižní disciplíny.
No a o tom celé tohle lkaní je, protože realita je taková, že zkrátka prostředí dovolí vznik nepřeberného množství architektů, neboť regulace počtu studentů nevynáší peníze, a tito absolventi potom ať už dobří nebo špatní nemají šanci se zapracovat, najít si pevné místo na slunci a žít jednou jako vy (ono to bylo asi jiné kafe, jít po škole bez dlouhého hledání a pohovorů pod lidskou důstojnost přímo do velké projekční firmy, tam se zapracovat pod vedením zkušených kolegů a pak se trhnout a frajersky si založit podnikáníčko).
A je logické, že po vystudování elitní fakulty a potažmo před tím i gymnázia, se všemi útratami, které studium obnáší, s nadáním a mnohdy i uměleckým talentem, když absolvent opustí akademickou půdu, tak očekává, že jeho plat bude alespoň průměrný s jistým růstem. Pro radost se dá architektura dělat, ale nemůžete žít jako nuzák, protože to Vás ta radost rychle přejde.
takyarchitekt
To mate ale z pekla stesti. Protoze za takove narceni by vam asi zlomil nos. Jak ostatne sam vyjevujete, slavnym nikdy nebyl. Tomu se cely zivot vyhybal. Stacilo mu byti skutecne dobry, jak v oboru, tak v zivote.
Vase tvrzeni, ze:.."praktikují obor naprosto nepoužitelným způsobem a deformují obraz stavebnictví v očích veřejnosti" se neomezuje na pouze osoby stredoskolsky vzdelane. Mozna, ze jich je jen trochu vice, nez tech vysokoskolsky vdelanych, ale to se jiz take meni. V brzku bude miti "vysokou" kdokoliv, kdo umi cist (mozna i psat, ale pocitat je jiz dnes zcela zbytecne).
Umět se projevit jako architekt znamená umět v prostředí odhalit příležitosti i úskalí, umět důkladně posoudit své možnosti a vyjádřit svou myšlenku jasně a čitelně. A poznat sebekriticky hodnotu své tvorby.
Vážení a milí, kdo z Vás je chlap a ne bačkora, vezměte si na to jeden pracovní týden, naučte se pár tagů jazyka HTML a příští víkend se na tomto fóru všichni těšíme na Vaše pěkné jednoduché webové stránky, které nás nalákají nabídnout Vám spolupráci. Je asi zbytečné vysvětlovat, že nikdo soudný nebude mít zájem o zaměstnance, který nebude ochoten dát své prezentaci patřičnou úroveň a jejíž obsah bude na úrovni nanejvýše odpovídající studentovi VŠ
Jistě borcům nemusím moc radit, ale kdyby někdo přeci jen až takový borec nebyl a přesto chtěl mít pracovní zařazení borce, tak mu poradím, že nejlevnější webhosting nabízí firma wedos, konkrétně k nově registrované doméně zdarma: http://hosting.wedos.com/cs/miniweb.html
Stejně je to s podivem, že na těchhle stránkách není nějaká propracovaná nabídka typu "chcete mě?", která by vznikla zespodu, od potřebných. Když se nenabídnete nyní, jak se budete umět nabídnout v soukromé praxi klientům? Ono se to nezdá, ale pečení holubi už po státnicích sami do pusy nelítají.
"..vzdělání - díkybohu za to - ještě trochu rozděluje lidi podle kvality."
Děkovat Bohu můžete ale vzdělání nedělá nic takového. Z osobní zkušenosti vím, že když blbec proleze vysokou, tak je to stále blbec. Ano, diplomovaný blbec. Když 40% dnes mladých "dělá vejšku" tak je od nich pošetilé očekávat , že jen proto všichni dosáhnou vysoké platy. Boží to prostoto. Málokdo!
Ostatně, ono se za vzdělání trestalo i za komunistů. Koncem učení zedník/fasádník jsem vydělával 18 stovek. Po 4 letech denní průmyslovky jsem nastoupil na "kvalifikované místo" za 9 stovek ! Kdybych dnes teprve začínal, tak bych šel na řemeslo a zůstal u něj. Vzdělávat se může človek i jinak. Můj otec (sirotek) musel opustit školu ve 14 letech, ale to mu nezabránilo zvládnout několik světových jazyků, procestovat svět, porozumět plně světu, v kde kterém se ocitl a založit svoji firmu, kterou samozřejmě po Vítězném únoru komunisté zabrali.
"Kolemjdoucí" asi něco ví. Nejmladší syn před ne tak dlouho obdržel "Master of Architecture" (Mistr oboru) aniž by nějakou architekturu již udělal. Dříve Master (Magister) byla postgraduální hodnost, na úrovni "candáta" (CSc). Dnes je jeden již Mistr oboru ještě než se k tomu oboru prodere, zdali vůbec. Tupí "evropští" byrokraté věří, že zvyšením počtu vysokoškoláků zvýší úroveň ducha společnosti, podobně jako "zvýšením" názvu vysokoškolských titulů zvýší jejich odbornost. Obé je výrazem prostoty jejich ducha.
Pravdou je, že, za posledních 40-50 let, v důsledku "globalisty" cíleného vyrovnávání rozdílů v ceně práce, mezi dnes již rychle chudnoucím "Západem" a přerozdělováním rostoucím zbytkem světa, kam se veškerá práce dnes stěhuje, pro jeho levnou pracovní sílu, lépe nebude. Naopak. Dnes, zaměstnanost jde do "třetího světa" a zpět odtamtud přichází vlny nezaměstnatelných a, co je horší, z velké části, pro svůj "světový názor" nikdy nepřizpůsobitelných. Proto dnes mladí na "Západě" musí býti drženi pryč z ulice, ve školách co nejdéle, bez ohledu na ubohou uroveň takového hromadného "vzdělávání" a mizerného výhledu na pozdější uplatnění se.
S tím ČKA, ani vláda, ani "Evropa" nehnou. Je čas si znova přečíst Gibbona (1737-94) "Ŭpadek a pád římské říše", abychom pochopili naši budoucnost. Jen dnes to nevezme staletí ale, v důsledku mnohem rychlejšího života, pár desetiletí. Pokud se nezměníme.
Nestěžuji si, pod cenou rozhodně nepracuji, lidé peníze mají, ale pro spoustu z nich je studie nebo projekt „cár papíru, který jim kdekoliv jinde namalují levněji“.
Nevím, kdy naposledy jste k sobě hledal (hledala?) vhodného absolventa, ale těch schopných a perspektivních je každoročně pouhých pár procent. Z třiceti je to možná jeden, který je pak samozřejmě náležitě odměněn a jeho vedení není ztrátou času a peněz. Je to sice blbá, ale dlouhodobá zkušenost. To, že má někdo titul, ještě neznamená, že něco umí a že je použitelný a schopný obstát v praxi. S tím pak úzce souvisí výše jeho ohodnocení.
Několikrát jsme hovořili s JK o fenoménu Santini- vždy s obdivem a úctou bez ohledu na počet realizací...Hezký den