Architektura veřejného prostoru 197 námětů od 160 autorů a autorských týmů
Pořadatel: Městské zásahy, o.s. Autoři projektu: Matúš Vallo a Oliver Sadovský (Vallo Sadovsky Architects) Kurátor: Adam Gebrian Spolupořadatel: Dům umění města Brna Místo konání: Budova bývalé městské káznice, Soudní ulice Termín trvání výstavy: 27. 5. – 30. 6. 2011
Výstava proběhla za podpory Statutárního města Brna
Sdílený městský prostor je veřejným majetkem. Městské zásahy představují architektonické projekty, které si nikdo neobjednal. Všechny vznikly z vnitřní či profesní potřeby jejich autorů. Potřeby poukázat na to, co v městském prostoru nefunguje, i když existuje řešení, jak by fungovat mohlo; potřeby odhalit potenciál míst, přes která denně chodíme a která často ani nevnímáme.
Myšlenka projektu „městských zásahů“ vznikla v Bratislavě v roce 2007. Matúš Vallo a Oliver Sadovský (Vallo Sadovsky Architects) uvedli v život svůj nápad občansko-profesní iniciativy: rozhodli se nečekat na zadání z vnější a oslovili několik svých kolegů a architektonických ateliérů, aby si nejdříve vytipovali a pak navrhli - bez nároku na honorář - řešení architektonicky problematického veřejného místa v širším centru hlavního města Bratislavy.
Projekt se setkal s nebývalým ohlasem. Na stejném principu proběhl o rok později v Praze a jeho výsledky byly vystaveny v Centru současného umění DOX. Pražskou výstavu navštívilo 29000 návštěvníků. Dva z představených projektů našly přímou odezvu úředníků dotčených městských částí a v této chvíli jsou ve fázi dalšího rozpracování.
Ještě v témže roce vznikla přehlídková společná výstava návrhů bratislavských a pražských, která byla představena v brněnské městské káznici. Vidělo ji 2500 tisíce lidí.
Výzva k účasti na brněnském kole MZ byla zveřejněna v polovině září 2010 a uzávěrka odevzdání návrhů byla stanovena na konec listopadu loňského roku.
Sešlo se 197 návrhů na různé lokality moravské metropole od 160 autorů a autorských týmů. Výstava výsledků proběhne v budově bývalé brněnské městské káznice. Návrhy budou představeny na panelech formátu A1.
V rámci výstavy se uskutečnily autorské prezentace projektů a doprovodný program diskutující problematiku veřejného prostoru.
Kurátor brněnských Městských zásahů k projektu říká: „Myslím si, že nejvyšší cíl MZ (a možná ne zcela jasně vyřčený) není aktivizovat architekty. Není to dokonce ani snaha, některé z narychlo vytvořených projektů realizovat a získat tak pro sebe práci hrazenou z veřejných zdrojů. Je to snaha aktivizovat politiky a úředníky. Skupinu lidí, které platíme, aby zastupovali veřejný zájem.“
Dobrým příslibem v tomto směru je fakt, že brněnské městské zásahy byly realizovány na základě zájmu ze strany brněnské radnice, která projekt z velké části financovala. Primátor města Roman Onderka okomentoval jeho výsledek takto: „Do brněnské verze projektu byl zaslán rekordní počet námětů, což svědčí o tom, že po desetiletích lhostejnosti k věcem společným jsou dnes veřejné prostory opět v popředí zájmu. Důvodem pro to bude jistě fakt, že kvalita městských veřejných prostorů přímo ovlivňuje kvalitu života ve městě jako celku. Velká účast architektů, designérů a jiných umělců v brněnských Městských zásazích je proto pro město Brno jistě dobrou vizitkou a příslibem do budoucna.“
Na vernisáži brněnské výstavy byla rovněž pokřtěna kniha Městské zásahy. S láskou vaši architekti, která mapuje celý projekt MZ od jeho začátků v Bratislavě až po výsledky brněnské. Představuje blíže vybrané projekty ze všech tří měst, obsahuje teoretické studie, statistiky a zaznamenává reflexi projektu jak odbornou, tak laickou veřejností. Knihu vydává nakladatelství Slovart a její editoři Matúš Vallo a Oliver Sadovský ji komentují lakonicky v číslech: “Keby sme cely projekt MZ skúsili dat do čísel, vyšla by nám zaujímavá skutočnosť, že 255 architektov, ktorý sa zúčastnili tohto projektu, darovali svojmu mestu, ale aj sebe, prácu v hodnote 186 900 EUR, 9800 hodín práce.“