Publisher
ČTK
23.01.2020 17:20
Czech Republic

Prague


back to article
8 comments
omg porad ten sloup
arch
| 23.01.20 06:04
To posledni, co Staromak potrebuje, je nejakej dalsi objekt. Vedle prefouklyho Husa, oplocenyho travnicku, hospodskejch zahradek, stankaru, miliardy turistu a novyho sloupu tam uz nebude k hnuti. Nejlepsi namesti jsou ty prazdny. Navic priblbla historicka kopie ma nulovou umeleckou hodnotu. Remeslnou hodnotu ano, ale umeleckou zadnou. Ten sloup to namesti uplne zabije.
konečně zvítězil zdravý rozum
Iceberg
| 24.01.20 08:59
Konečně zvítězil zdravý rozum a sloup se vrátí tam kam historicky patřil a patří. Všechny výkřiky proti znovuobnovení jsou jen hysterické projevy rádoby chytráků
Tolerance
Vích
| 24.01.20 11:36
Bude to velká zkouška tolerance pro spoustu lidí. Respektuji, že evangelici jej vnímají negativně, bylo by skvělé, aby andělé nesymbolizovali herezi, ale lásku k bližnímu a toleranci v duchu Husova "pravdu každému přejme". Tím se nový sloup může stát symbolem smíření a zakopání starých válečných seker. Úcta, to je slovo, které je třeba zde na Staroměstském náměstí stále neúnavně opakovat.
... Koukám,...
šakal
| 24.01.20 11:55
... že právě zažíváme projevy zostřené pravdy a lásky.
Vo co go?
Dr.Lusciniol
| 25.01.20 09:21
Doufam, ze pod zkratkou "arch." se neskryva architekt, i kdyz v dnesni dobe vskutku masove "velkovyroby" okamzitych odborniku vseho druhu (instant experts on everything) je to velmi pravdepodobne. Ostatne, to hazeni do jednoho pytle vsech nedostaku "Staromaku", spolu s pociny , s pojetim hospodarsky nevynosnym, jasne nasvedcuje znacny nedostatek v rozlisovani jevu navzjem si zcela protichudnych.
Je omylem domnenka, ze na Staromestskemu namesti nic nechybi. Naopak chybi predevsim uzaver severozapadni casti namesti, spolu se zakoncenim Parizske ulice, ktera jiz nikdy nebude pokracovat dal, az na “Vaclavak”, jak bylo puvodne mineno za predposledniho prelomu stoleti, jakoz i navrat kostela sv. Mikulase, tam kam patri, mimo prostor namesti. Proto vitam i tu mimochodem utrousenou zminku, o konecnem reseni posledni valkou vykotlane strany namesti, doufaje, ze neni myslena jen toliko coby zaminka nedelat nic. “Melouni” v jejich (zatim) poslednim, pro obzvlaste mlade, vabivem prevleku za “Piraty”, by neprekvapili. Kdo se skryva za zasterkou “Praha Sobe” nevim. Politicka levice?
V klidu, na sklonku minuleho roku, jsem se bezdeky ponoril do proslych soutezi na dostavbu radnice a namesti. S prekvapenim jsem zjistil, ze i tehdy, za komunistickeho utlaku se nektere navrhy vracely k myslence strzeneho sloupu. Samozrejmne, ne s nabozenskym “nabojem”. Ale jeste vice mne prekvapil pocet navrhu nepocitajicich se stojicim tam od roku 1915 sousosim M. Jana Husa. Dokonce i v zaverech souteze se hovori o jeho odstraneni jinam ! Jako by tzv. Husitska revoluce pro rezim nebyla. Pritom dnes, v dobe znacne politicke svobody, toto sousosi odborne pro sve misto nevhodne (tvarem, velikosti i umistenim) by nikoho nenapadlo odstranit. Naopak strzeny sloup, mistrne vytvoreny ve svych vztazich k radnicni i Tynskym vezim a prostoru puvodniho namesti, dle mnohych v miste sameho stredu Evropy, vystaveny na pamatku obrany mesta jejima remeslniky a studenty a za vdek jim pomocne Matky Bozi (Habsburku v Praze bylo tenkrate nevidet) je znacnou casti dnesni spolecnosti viden coby oslava Habsburku.
Jaky to protiklad, kdyz za napjatych casu valecnych tito “zalarnici narodu” myslenkove uzce spjati s katolicistvim umisteni pomniku M. Jana Husa nebranili. Navic se dnes chysta pro Prahu socha Marie Terezie. Tak “vo co go”?
Doufam, ze za ta leta meho zde se vyskytovani se “sakalu” nejevim coby “pravdolaskar”. Vzdyt, kdo vi jak “havloidi” ten sloup berou.
Projevy zostřené pravdy a lásky
Vích
| 25.01.20 11:24
Je leden, dny se prodlužují, sluníčko nabírá na síle.
ne, sloup ne,
Franata Sauer
| 26.01.20 11:38
Však oni ten nový pseudo sloup pana sochaře Váni (možná asi pán s přebujelým egem) lidé opět strhnou dolů k zemi.
Je třeba se smířit, že je jiná doba, že se již po katolicku neupalují lidé a že neposkvrněné početí prostřednictvím ducha svatého od boha Jahveho už opravdu nikoho nebere.
Ano,"Je třeba se smířit, že je jiná doba"
Dr.Lusciniol
| 26.01.20 02:43
Ano, “je treba se smirit, ze je jina doba”
A proto Vase zde nyni vyjadrene omyly lze snad pripsat Vasi nedokoncene skolni dochazce. Lec Vama zde vyjadrene slepe zaujeti vuci katolicke vire prekvapuje. To jste na te vecnosti jiz zapomnel Vasi generalni zpoved u Frantiskanu, u Pany Marie Snezne, kde jste velmi litoval obzvlaste Vaseho cinu v roce 1918, jakoz i to, ze jste skonal v Nemocnici pod Petrinem, v peci sester Boromejek?
Add new comment
Diskusní příspěvky vyjadřují stanoviska čtenářů, která se mohou lišit od stanovisek redakce. Všechny příspěvky musí být schváleny redaktorem dříve než budou zveřejněny.
Redakce archiweb.cz ctí v maximální možné míře svobodu slova, nicméně ve vyjímečných případech si vyhrazuje právo smazat nebo opatřit komentářem příspěvek, který se netýká tématu diskuse, porušuje platné zákony ČR nebo dobré jméno portálu, obsahuje vulgarismy nebo má reklamní charakter.